Často žádné příbuzné nemají, a když už ano, dali od nich ruce pryč. Řeč je o zemřelých lidech, o jejichž pohřby se na jihu Moravy musely postarat města o obce.

Kadeti z Francie vyrazili do Vyškova už počtvrté.
Francouzští kadeti ve Vyškově: podívejte se na jejich speciální výcvik

Sociální pohřeb

* Dle zákona obce vypravují pohřby zemřelým, kteří nemají žádné příbuzné.
* Pokud v katastru zemře třeba bezdomovec, úředníci a policisté nejprve hledají příbuzné.
* Jestliže žádné nemá, nebo se je nepodaří zkontaktovat, město pohřeb zařídí.
* Stojí přibližně 10 000 korun.

Četnost za rok 2021
* Blansko: 4
* Brno-Střed: 84
* Hodonín: 10
* Vyškov: 12
* Znojmo: 12

Například brněnská část Brno-střed loni zajistila 84 sociálních pohřbů za 840 tisíc korun. Četnost tam umocňuje koncentrace velkých zdravotnických zařízení. „Posledních deset let proto zajišťujeme přibližně osmdesát pohřbů ročně. Ve chvíli, kdy nás nemocnice o takové potřebě informuje, je již z její strany zpravidla ve spolupráci s policisty ověřené, že nebožtíci nemají spřízněnou osobu, která se o to postará,“ informovala mluvčí brněnské části Kateřina Dobešová.

Zkušenosti se sociálními pohřby mají i menší města, jako třeba šestitisícové Bučovice na Vyškovsku. „Pokud v katastru zemře třeba člověk bez domova, hledají se jeho příbuzní. Jestliže žádné nemá, nebo se je nepodaří zkontaktovat, město vypraví sociální pohřeb. Jeden vychází přibližně na deset tisíc korun,“ potvrdila mluvčí Bučovic Martina Hašková. Výjimkou se tam nedávno stalo poslední rozloučení s bezdomovcem, na nějž se složili známí.

Dvanáct sociálních pohřbů loni vypravili zástupci radnice ve Znojmě. V posledních letech jich jen s malými výkyvy evidují v průměru patnáct ročně. „Pokud lékař osobu blízkou nenajde, zaznamená to do zdravotnické dokumentace zemřelého a vyrozumí právě policisty,“ komentovala znojemská mluvčí Soňa Bystřická.

Nízké počty hlásí z Blanska, kde pohřby loni zaplatili pouze čtyři. Často jde o důchodce, kteří neuvedou žádné příbuzné. „Žijí třeba v senior centru a za svého života se na zařízení pohřbu s nikým nedomluví. Kolegové využívají při dohledávání pozůstalých kontakty na obecní úřady. Nalezli jsme takto už bratra zemřelého muže ze Slovenska, který žil dlouhodobě v České republice a zemřel v Blansku,“ popsala vedoucí odboru vnějších vztahů Pavla Komárková.

Dva kurzy zimní jízdy si mohli vyzkoušet účastníci na vyškovském letišti.
Adrenalin na vyškovském letišti: řidiči zkoušeli limity svých aut. Podívejte se

Někdy jde také o případy, kdy zesnulý rodinu má, ta ale odmítne pohřeb zaplatit. „To byla také situace ženy, která měla tři dcery. Ty vysvětlily, že nemají příjmy na zaplacení kvůli mateřské dovolené, invalidnímu důchodu nebo nezaměstnanosti. Jsou také případy cizinců žijících dlouhodobě u nás třeba i s partnerem, který ale odmítne pohřeb zaplatit,“ pokračovala Komárková.

V Hodoníně se loni sociálních pohřbů uskutečnilo deset, letos už pět.