Sokol zažil likvidaci členů, zákaz činnosti. Obnova? Zázrak, popisuje Doležel
Brno – V noci na 8.října 1941 gestapo zatklo všechny sokolské členy z vyšších jednot a ústředí žup, které potom mučilo, vyslýchalo a odváželo do koncentračních táborů. Drtivá většina sokolů se nikdy nevrátila. Ve stejné datum si v úterý spolek připomene Památný den Sokolstva. Vlajky jednoty zavlají na každé šalině, brněnské nové radnici nebo na krajském úřadě v Brně. „Vyvěsí ji starosta Sokola z Veselí nad Moravou Zdeněk Hlobil, kterému nacisti za války popravili otce. V několika brněnských ulicích, které se jmenují po příslušnících jednoty, najdou lidé výstavu a informace o těchto osobách,“ říká místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel.
Co všechno vás letos u příležitosti vzpomínkového dne čeká?
S programem začneme už v pondělí, kdy na krajském úřadě pokřtíme knihu o sokolské výtvarné kultuře. Také mimo jiné chystáme komentovanou prohlídku věznice na Cejlu, která se k dějinám 20. století váže, bylo tam zavřeno také mnoho sokolů. V úterý přijede zhruba sedmdesátičlenná delegace zahraničních sokolů z Chorvatska, Litvy, Polska, Rakouska, Švýcarska a Slovenska. Dopoledne je přijmeme na krajském úřadě, ve dvě hodiny se zúčastní pietního aktu ve věznici na Cejlu, poté bude následovat položení kamene zmizelého na adrese Veveří 61.
Michal Doležel
- Narodil se roku 1986 v Brně.
- Vystudoval archeologii a etnologii, od roku 1990 je členem Sokola Brno I, kde je také posledních šest let místostarostou.
- Je zastupitelem Jihomoravského kraje za TOP09 s podporou starostů a Žít Brno.
- Ve volném čase se kromě Sokola věnuje architektuře, sportu a pořádá komentované procházky po městě.
Památný den sokolstva je letos poprvé významným dnem České republiky. Zasadil se o to brněnský Sokol?
Iniciativa opravdu vzešla hlavně z Brna. Loni se nám podařilo v návaznosti na sté výročí republiky přesvědčit poslance a senátory k tomu, aby den zařadili mezi významné dny. Uvnitř Sokola jsme jej ale slavili už několik let.
Jak v porovnání s historií a s úlohou Sokola vnímáte jeho poselství dnes? Proměnilo se nějak?
Určitě ano. Je to samozřejmě zapříčiněno druhou světovou válkou, kdy byl Sokol a zejména jeho hlavní představitelé zlikvidováni. Poté Sokol zakázali ještě komunisté. Je svým způsobem zázrak, že se jej po revoluci povedlo obnovit. Samozřejmě už v jiných podmínkách. Důsledkem toho je…
…KOMPLETNÍ ROZHOVOR SI PŘEČTĚTE V SOBOTNÍM TIŠTĚNÉM DENÍKU ROVNOST.