Do haly znojemského nádraží chodí hlavně v zimě. Bývají špinaví, opilí, žebrají a často se mezi sebou rvou. Bezdomovci trápí cestující i lidi, kteří pracují ve vestibulu stanice. „Peníze a cigarety chtějí po nás i po zákaznících, které odrazují od našeho stánku. Když se usadí na sedačky v hale, nikdo tam po nich raději nejde,“ řekla jedna z prodavaček v hale, Iveta Tomášková.

Problém s opilci bez domova pocítil na vlastní kůži ve čtvrtek po poledni také Bořivoj Šibrava, který čekal na odjezd vlaku. „Myslím, že nejsou schopni ublížit. Alespoň ne v takovém stavu, v jakém jsem je zrovna viděl. Kdyby byli agresivní, určitě bych zavolal strážníky,“ vypověděl Deníku Rovnost mladý muž.

Ilustrační foto
Za poslední dvě noci umrzli v kraji čtyři lidé

Podle ředitele znojemské městské policie Ivana Budína strážníci okolí nádraží nepravidelně kontrolují. Prostor před ním navíc hlídá kamera. „Vyjíždíme proto ihned, když vidíme problém. A přijedeme kdykoli, když nás lidé zavolají,“ zdůraznil Budín.

Problémy na nádraží a přepravní řád

Mezi porušování přepravního řádu patří kouření na zastávkách a nástupištích, ale také:
- hlučné chování, hlasitá audioreprodukce či jiné obtěžující chování
- znečišťování cestujících, vozidla, prostor nebo zařízení svým oděvem nebo jednáním
- poškozování vozidla, a také prostorů a zařízení pro cestující

Poukázal na to, že nádraží i hala patří státním správcům železnice. „Především ti si musí zjednat pořádek,“ poznamenal.

Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiaš tvrdí, že o problému s bezdomovci ve Znojmě vedení ví. „Bohužel tuto situaci i ve spolupráci s městskou nebo státní policií můžeme podle platných zákonů řešit jen velmi obtížně,“ reagoval.

O bezpečí a klid se v hale stará soukromá bezpečnostní agentura. Na nádraží hlídky zajíždějí čtyřikrát denně v nepravidelných časech a hlídají večer při uzavírání vestibulu. „Lidi bez domova ostraha sice vykáže, po odjezdu pracovníků bezpečnostní služby se však vracejí,“ sdělil Illiaš.

Kola dříve označovali i břeclavští strážníci
Znojemští strážníci už označili 310 bicyklů. Kvůli bezpečnosti

Železničáři teď připravují novou smlouvu na ostrahu nádraží. „Předpokládáme, že v ní dohled ve Znojmě rozšíříme. Věříme proto, že tím se situace zklidní,“ dodal mluvčí.

Potíže s bezdomovci, kteří obtěžovali okolí, měli také v Břeclavi. „Před lety jsme vše rázně vyřešili. Existuje přepravní řád, který všichni musí dodržovat. Když ho nedodržují, dopouští se protiprávního jednání. Musí se po nich jít tvrdě,“ vypověděl šéf břeclavské městské policie Stanislav Hrdlička.

Policisté pátrají po svědkovi trestného činu.
Policisté pátrají po svědkovi trestného činu

Za bezpečnost na nádraží podle něj v první řadě zodpovídá firma, která zajišťuje dopravu. „Díky dobrým vztahům s pracovníky bezpečnosti jsme vše nakonec zvládli vyřešit,“ dodal Hrdlička.