Město přitom nabízí sprejerům hned několik legálních ploch. „Z našich zkušeností plyne, že ve Znojmě může být zhruba deset lidí, kteří se věnují graffiti. Devadesát procent děl, která zdobí různé prostory nelegálně, je dílem vandalů. Dokazují jen, jak jsou nezralí. Často se chytnou rizikové party. Jejich tvorba není žádnou seberealizací," podotkl šéf znojemského nízkoprahového klubu Coolna Robert Knebl.

Ve Znojmě řeší ročně strážníci zhruba deset případů sprejerství. „Jedná se o lokality v okolí nádraží, železniční viadukt nebo autobusové zastávky. Dvě třetiny případů se nám podaří objasnit," sdělil šéf znojemských strážníků Ivan Budín.

Desítky případů, kdy sprejeři poničili cizí majetek, šetří každoročně policisté na Břeclavsku. Navíc jde pouze o situace, při nichž se majitelé pomalovaných a popsaných budov ozvou. Poslední taková událost je ze Zaječí, kde se dosud neznámý vandal vyřádil na vlakové soupravě.

Řádění sprejerů čísla a zajímavosti● Na Břeclavsku, Hodonínsku a Znojemsku šetří policisté ročně stovky případů sprejerství
● Jen na Hodonínsku to bylo loni 43 případů, objasnit se podařilo 41 %
● Ve Znojmě strážníci setkají se zhruba 10 případy za rok, vyřešit se daří téměř 70 %
● Škody na městském majetku ve Znojmě vyčíslila radnice loni na 170 tisíc korun. V Břeclavi jsou to desítky tisíc

Policisté a strážníci v Břeclavi využívají při boji proti sprejerům už třetím rokem speciální systém TagBust, který rozeznává jednotlivé autorské rukopisy vytvořených nápisů a graffiti. Při dopadení viníka pak mají v ruce důkaz, kde všude se podepsal. Na podzim se díky programu podařilo usvědčit trojici mladíků pohybujících se převážně na Podluží. Způsobili škodu za 130 tisíc korun.

Na přelomu roku neunikla pozornosti sprejerů ani obřadní síň u hřbitova v břeclavské městské části Poštorná. „Kvůli následkům sprejerství ročně platíme desítky tisíc korun. O ploše na legální graffiti ale momentálně neuvažujeme, nemáme žádnou plochu, kterou bychom nechali pomalovat," sdělil břeclavský místostarosta Jaroslav Válka.

Na rozdíl od Znojma ostatní města v regionu pro své budovy ochranné nátěry většinou nevyužívají. „S nátěry odolnými vůči sprejům nebo fixám jsem se v Břeclavi nesetkal. Každý materiál reaguje jinak. Jsou místa, na kterých se při snaze o smytí objeví jedna velká rozmazaná skvrna. Flek zůstane vždy," míní zástupce velitele břeclavských strážníků Zdeněk Novák.

Železniční vagony nedávno posloužily jako plátno pro sprejerovo „umělecké" vyjádření ve Veselí nad Moravou. Případ to nebyl na Hodonínsku nijak ojedinělý. „Policisté loni v hodonínském okrese řešili čtyřiatřicet případů sprejerství. Objasnili jsme jednačtyřicet procent z nich," sdělil hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

Podobně jako v Břeclavi ani v Hodoníně nemají sprejeři k dipozici žádné legální plochy. Město ani nepoužívá speciální fasády proti sprejerům.

Dopadeným sprejerům hrozí až rok vězení.