Města se obávají postupného vymizení stavebních úřadů z venkova. „Návrh povede ke zhoršení dostupnosti této veřejné správy pro občany a také si vyžádá zbytečné přijetí množství nových státních úředníků, pronájem či výstavbu nových budov a bude mít zásadně negativní dopad na veřejné rozpočty,“ uvedli představitelé Velkých Bílovic na svém webu.

Také radní Vranova nad Dyjí na Znojemsku měli na stole tři verze petice za zachování stavebních úřadů. Ten dosud funguje i v tomto městysi pod známým zámkem. „Petici mi zaslalo Sdružení místních samospráv, takže jsme o ní zpočátku uvažovali. Nakonec jsme se rozhodli do toho nejít. Myslíme si, že by to podepsalo málo obcí a nesplnilo by to svůj účel. Věc se musí řešit jinak,“ myslí si tamní starosta Lubomír Vedra.

Že jde o problém, je přesvědčený také starosta Velkých Pavlovic na Břeclavsku Jiří Otřel. „U nás se petice nepodepisovala. Každopádně s rušením menších stavebních úřadů nesouhlasíme a budeme proti tomu brojit,“ nechal se slyšet.

O chystaných změnách hovořili také starostové Místní akční skupiny Lednicko-valtického areálu, která sdružuje osm obcí. „Projekt je nepřipravený a nemůže fungovat. Rozhodli jsme se proti němu bojovat peticí,“ řekla velkobílovická starostka Lenka Grofová.

Také představitelé Valtic o šíření petice uvažovali. Nakonec však k možnosti nepřistoupili. „Přišlo nám, že jsme měli poměrně málo času na to, abychom lidem vysvětlili, co vlastně změna obnáší. Osobně jsem spíše proti zavedení změn, úřady jsou nyní blíže lidem. Jejich zaměstnanci jsou vesměs místní, znají zdejší poměry, ve městech a blízkém okolí se pohybují a umějí snáze odhalit například nepovolené stavby a podobně,“ uvedl starosta Pavel Trojan.

Valtický stavební úřad je podle něj hodně využívaný. „Konkrétně my zažíváme stavební boom. A nejen, co se novostaveb týče. Hodně se u nás opravuje, přebudovává na penziony. Velkou roli zde navíc hrají také památkáři,“ dodal Trojan.

Téma se podle bzeneckého starosty Pavla Čejky řešilo také na úrovni Svazu měst a obcí České republiky. „Upozorňovali jsme ministryni Kláru Dostálovou, že je to hloupost. Kvalitní lidi z místních stavebních úřadů si budeme chtít ponechat, a ne je posílat na nějaký centrální úřad. K petici jsme sice nepřistoupili, neznamená to ale, že se za zachování stávajícího stavu nechceme bít,“ zdůraznil Čejka.

Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka však obavy starostů nejsou namístě. „Tam, kde funguje stavební úřad nyní, bude fungovat i po nových komplexních úpravách veřejného stavebního práva,“ ubezpečil Frček.

Podle mluvčího je dnes vše příliš složité. „Výrazně to zdržuje získání finálního povolení stavby. Je tedy třeba, aby stát svoji působnost nepřenášel na obce, ale aby vytvořil nové státní úřady. Řešením je vytvoření specializované hierarchicky členěné soustavy státních stavebních úřadů zcela oddělených od veřejné správy vykonávané územními samosprávnými celky,“ řekl Frček.

Od nového modelu si ministerstvo slibuje zvýšení odborné úrovně, profesionality a nestrannosti rozhodování. Nyní záměr projednává vláda. Ta také rozhodne o jeho konečné podobě.