V porovnání výsledků loňských státních maturit putuje zlatá, stříbrná i bronzová medaile na jih Moravy. Nejlepší výsledek z celé republiky, 91,16 procenta, měli studenti gymnázia z Bučovic. Na druhém místě skončilo gymnázium na třídě Kapitána Jaroše v Brně a třetí byli studenti gymnázia v Brně-Řečkovicích.

Z břeclavského okresu dosáhli nejlepší úspěšnosti 87,09 procenta studenti břeclavského gymnázia. V celostátním srovnání to stačilo na 23. místo. V první padesátce se objevilo s 85,83 procenty i Gymnázium Hustopeče. V okresním srovnání dále následují mikulovské (79,64 %), velkopavlovické (76,36 %) a nakonec kloboucké (76,28 %) gymnázium.

Společnost Cermat, která výsledky zpracovala, přesto upozornila, že žebříček není jednoznačný ukazatel kvality. „Žebříček vznikl seřazením škol podle celkových průměrů výsledků, bez ohledu na strukturu předmětů, žáků, oborů a bez ohledu na další informace vypovídající o škole jako takové," upozornil ředitel Cermatu Jiří Zíka. Ten se obává, že zveřejněné výsledky mohou v mnohých případech výrazně poškodit renomé škol.

Prvenství v žebříčku vedení bučovického gymnázia přesto potěšilo. „Musím říct, že je to pro mě novinka, i když jsem se o výsledky zajímal a už dříve jsem věděl, že naši studenti vysoko předstihli velkou část ostatních středních škol. Ale první místo jsem opravdu nečekal. Přičítám to tomu, že loňský maturitní ročník byl opravdu velice vydařený," pochvaloval si ředitel Gymnázia a obchodní akademie Bučovice Jiří Vlček. Podle něj se na dobrém výsledku odrazilo i to, že si většina studentů vybrala jednodušší verzi maturity.

Žebříček škol včera zveřejnil server Aktuálně.cz. Mezi nejlepšími skončila i dvě brněnská gymnázia. „Škoda, že nejsme první," posteskl si napůl v žertu ředitel gymnázia na třídě Kapitána Jaroše Jiří Herman. Na škole loni maturovaly čtyři třídy a podle Hermana patří gymnázium dlouhodobě k nejkvalitnějším středním školám v republice.

„Věnovali jsme velkou pozornost přípravě a máme šikovné žáky. Otázka ale je, podle jakých údajů přesně žebříček sestavili," dodal Herman.

Opatrnější je v hodnocení i ředitel řečkovického gymnázia Peter Krupka. „Určitě to považuji za signál, že jsme kvalitní ústav, ale musel bych se podívat, ze kterých dat přesně žebříček vychází. Studenti dělali maturity v těžší a lehčí variantě a nevím, jak to zohlednili při výpočtu," upozornil.

Nejhůře si na Břeclavsku vedli při zkoušce dospělosti studenti hustopečské odborné školy a učiliště, kteří dosáhli 56,81 procent úspěšnosti. O místo za nimi jsou pak s výsledkem 56,63 procenta maturanti Střední odborné školy vinařské Valtice.