Cenu centra odhadují její šéfové na miliardu korun. „Kromě obchodů tam dostanou místo i kanceláře," potvrdila výkonná ředitelka společnosti Hana Vyplelová. Plány ale podle ní nejsou konečné.

V místě už v roce 2009 plánovala obchodní centrum stavět firma ACB Ponava. Mělo nabídnout i multikino.

Záměr stavět nákupní centrum se moc nelíbí vedení královopolské radnice. Radní si představují jiné využití plochy velké asi jako pět náměstí Svobody. „Raději bychom tam viděli byty a dopravní dokončení Sportovní ulice. Má tam vyrůst kruhový objezd," popsala starostka Karin Karasová. Dodala, že o možné bytové výstavbě už jednala i se zástupci developerů.

Imos se stavbě bytů nebrání. A to i přesto, že nákupní centrum by vydělalo firmě víc peněz. „Chceme s architekty zapracovat na tom, aby to, co nakonec postavíme, bylo přínosné především pro místní obyvatele," řekla ředitelka Vyplelová. Podotkla, že pokud plány společnost změní, začne stavět až s tříletým odkladem.

Především dostavbu Sportovní ulice by uvítal třeba Miroslav Obrlík z Poděbradovy ulice. Tam má ze Sportovní nově ústit silnice. „Vyhnuli bychom se třeba při cestě do práce Palackého třídě a dalším městským třídám, mohli bychom rovnou na okruh. Nákupní centrum přitom může vytvořit právě mezi městským okruhem a našimi domy příjemnou bariéru," zamyslel se Brňan.

Pro povolení stavby bytů by vedení města muselo změnit územní plán. Proti je náměstek primátora pro územní plánování Martin Ander. „Nelze vyhovět požadavkům každého developera. Změna navíc trvá i několik let. Rozvoj lokality by to zpomalilo," upozornil.

Využití pro obchody určené současným územním plánem je podle něj vhodné. „Nemůžeme všude stavět byty. Místo se pro ně navíc nehodí," dodal Ander.

V blízké Štefánikově ulici ale o změně územního plánu město jedná. Kvůli stavbě na místě bývalých Jaselských kasáren. „Je to významná lokalita pro rozvoj města. Magistrát tam navíc vlastní pozemky. Upravujeme tedy podmínky na vlastním," obhajoval rozdíly Ander.

O výstavbu na místě zbouraného vojenského areálu se několik let přelo město se společností Kliminvest. Teprve nedávno se dohodli na stavbě bytového komplexu. „Původní návrh tvořil v území bariéru. Chodci by zabralo několik minut projít kolem řady domů. Chceme proto propojit areál bočními klidnými ulicemi," popsal už dříve jeden z autorů architekt Rostislav Jakubec.