„Nedávno jsme kontrolovali region a opravdu se muchničky vyskytují hojně. Další měření uděláme příští týden. Uvidíme, zda se situace nějak zlepšila," uvedl pro Hodonínský deník Rovnost Oldřich Šebesta z Krajské hygienické stanice.
Bodavé mušky pro svůj vývoj potřebují mokrá místa. Jejich množství je značné, a to i přesto, že jarní dny byly převážně suché. Muchničky ovšem nejsou tolik závislé na lesních tůních a loužích třeba jako komáři. „Vyvíjí se spíše tam, kde je tekoucí voda. Stačí jim menší potůček nebo rybník," vysvětlil odborník.
Podle něj je na některých místech muchniček víc každoročně. „Na Hodonínsku se nejčastěji vyskytují u hodonínského jezu. Velmi rychle se přemnoží," upřesnil Šebesta.
Spíše než v okresním městě je jich podle provozovatele hodonínského přístaviště U Jezu Františka Ondruše hodně spíše v lokalitě sitiny u Rohatce a Bzence. „Když jsem byl na meandrech, viděl jsem nad vodou poletovat doslova rojnice těchto mušek," řekl Ondruš.
Nepříjemné chvíle s muchničkami zažívá i hospodář kyjovského rybářského svazu Dušan Kůřil. „Hojně se vyskytují u rybníků v období velkého horka," uvedl Kůřil s tím, že na Kyjovsku se objevují každý rok v oblasti mezi Šardicemi a Stavěšicemi v Zápověďi.
„Proti muchničkám se nelze nijak bránit. Občas pomáhá repelent, ale nic jiného. Jakmile se změní počasí, tak nálety postupně odezní," tvrdí Kůřil.
Kromě toho, že muchničky bodají a obtěžují člověka, nepřináší jiná větší rizika. „Teoreticky mohou přenášet choroby, ale u nás se tak nestává. Zatím nemáme žádný případ přenosu nákazy," ujistil Šebesta.
Podle něj je jedinou účinnou ochranou proti muchničkám repelent. „Ten by měl zabrat. Jediný problém je v tom, že mušky útočí převážně na obličej, kde se repelent příliš nepoužívá," dodal odborník.
Podle něj je ale život muchniček krátký a jejich množství se brzy vrátí do běžného stavu. Změnit to mohou jen vydatné deště.