Projekt v místní škole spustili na podzim. „Důchodci nám sem chodí dvakrát za měsíc. Jednou za čtrnáct dní pro ně máme připravenou výuku na počítačích, tu střídáme s praktickou činností," vysvětlil Jan Marek ze Střední školy potravinářské a služeb v Charbulově ulici.

Při výuce pomáhají lidem studenti. „Když se starší lidé učí s počítači a internetem, způsobuje jim to velký stres. Studenti, kteří jsou při výuce po ruce, jim můžou poradit nebo ukázat, co a jak," uvedl Marek.

Černovická důchodkyně Jarmila Šimíčková si všimla, že městská část kurzy pro důchodce nabízí. „Kamarádky tam chodí. Přemlouvaly mě, abych šla s nimi, ale já počítačům nevěřím," uvedla.

lednový program
Program pro důchodce v Černovicích nabízí v nově otevřeném Senior pointu a ve střední škole na Charbulově ulici:

- 6. ledna od 13.30: internetová kavárna pro starší

- 13. ledna od 16.30: přednáška o zdraví v Senior pointu

- 20. ledna od 16.30: přednáška o domácím násilí v Senior pointu

- 27. ledna od 16.30: přednáška o bezpečnosti starších lidí v Senior pointu

Podle Marka si důchodci pochvalují i praktické činnosti, které škola vedle internetových kurzů jednou měsíčně nabízí. „Naposledy lidé zdobili spolu se studenty vánoční perníčky," popsal Marek.

Podle černovické místostarostky Šárky Korkešové je o výuku velký zájem. „Na den otevřených dveří, který na střední škole pořádali, přišly desítky důchodců, kteří se o program zajímali," uvedla.

Psycholožka Marcela Langová-Šindelářová tvrdí, že pro důchodce je prospěšné, když se scházejí i s lidmi z jiných věkových skupin. „Mezi sebou řeší jen, co je trápí a jak jsou nemocní. Když jsou mezi mladšími, myslí na jiné věci," upozornila psycholožka.

Spolu s výukou na střední škole otevřela minulý měsíc městská část Senior point, kde provozuje klub pro důchodce. „Pořádáme tam různé přednášky, kurzy nebo představení. Pro černovické důchodce jsou zdarma," informovala místostarostka.

Ta upozornila, že zhruba třetinu obyvatel Černovic tvoří lidi v důchodovém věku. „Pro ně tady dlouhé roky chyběla možnost smysluplného využití času. Otevření nového klubu důchodců v Senior pointu a navázání spolupráce se střední školou to změní," uvedla místostarostka.

Ve spolupráci se školou radní plánují od příštího roku rozšířit nabídku kurzů. „Studenti důchodkyním třeba udělají kosmetiku a upraví jim účes. Studenti potravinářství jim taky můžou poradit, jak správně naaranžovat studenou mísu," přiblížila Korkešová.

V Brně propojuje různé generace také služba Trojlístek, kterou provozuje brněnská pobočka Centra pro rodinu a sociální péči. Nabízejí rodinám náhradní babičky. „V celé republice jsme jediní, kdo nabízí propojení rodiny a ženy, která v nové rodině zastane funkci babičky," objasnila kontaktní pracovnice Trojlístku Marta Ilievová.

Náhradními babičkami se mohou stát ženy, kterým bylo aspoň padesát let. „Do rodin docházejí po domluvě. Některé jednou týdně, jiné každý den na pár hodin. Za každou hodinu v rodině dostanou padesát korun. Je to pro ně v podstatě takový přivýdělek," uzavřela Ilievová.