Postupně rozjela ve sklepě paneláku Koníkovský skládek pro pěstouny a matky v nouzi. Od dárců tam přijímá vše od oblečení přes hračky, drogerii až po vybavení domácnosti nebo školní potřeby.

Následně je roztřiďuje a rozdává potřebným. „Celková myšlenka mě napadla, když jsem odevzdala první dítě a nemohla se dívat na jeho věci, pořád jsem toho kluka všude viděla. Pak mi holky z Modrého koníka (web, kde pomáhají ženám v těhotenství a s rodičovstvím - pozn. red.) poradily a ze začátku pomohly,“ zmiňuje Temcsáková.

Deník vybral tři stavby, které na Břeclavsku hyzdí svoje okolí. Jsou jimi břeclavský zámek, kulturní dům Delta tamtéž a silo v Mikulově.
VIDEO: Největší ostudy okresu. Podívejte se, které stavby hyzdí Břeclavsko

Zpočátku šlo o výměnu věcí u jejího bytu, ale časem materiálu začalo přibývat, a tak se rozhodla si najít nějaký prostor. „Napadlo nás oslovit městskou část, jestli by pro nás neměli prostor. Brno-sever, hlavně starosta Maleček, je nám oporou. Dostali jsme místnost ve sklepě paneláku, kde si na vlastní náklady platíme nájem,“ nastiňuje Temcsáková.

Čilá žena pomohla už desítkám lidí nejen v Brně. Před Vánocemi se jí rozbilo auto, které bylo důležitou součástí skládku. Na Doniu pak byla spuštěna sbírka, kde se Temcsáková snaží vybrat peníze na nové.

Sbírka na Doniu pomáhá pěstounským rodinám, matkám v nouzi a sociálně slabým, kteří si osobně nemohou vyzvednout materiální pomoc. Dárci se do sbírky zapojí zde.

Ve sklepě paneláku tráví spoustu svého času. I proto si občas nechává říkat Milada ze sklepa.

Přestože má tři vlastní děti, rozhodla se Temcsáková stát přechodnou pěstounkou a od roku 2014 se u ní vystřídalo devět dětí nebo sazeniček, jak jim sama říká. Právě přechodné pěstounství a s tím spojené přípravné kurzy spojily Miladu Temcsákovou a její pravou ruku Radku Mojžíšovou.

Není to vždy jednoduché

Pěstounská péče se stala pro obě součástí života, ale jak samy potvrzují, není to vždy jednoduché. „Když se stanete pěstounem, tak jste vlastně pro okolí exotem. Každý má pocit, že jste šíleně vysmátá, že na to berete spoustu peněz i v době, kdy vlastně dítě nemáte, ale o tom to vůbec není. Vy to dítě dostanete úplně nahé a očekává se, že to dítě vybavíte do světa,“ popisuje Mojžíšová.

Obě jsou pěstounkami přechodnými, které přijímají děti v ohrožení a nejčastěji maximálně na jeden rok. „Přijímáme děti, které máma nechá v nemocnici, nebo jsou na návykových látkách, když přijdou o bydlení a podobně,“ vysvětluje Mojžíšová.

Obě ženy se snaží pomáhat i jinak. „Spoustu matek doprovázíme na úřady a radíme jim co a jak, protože většina z nich to neví. Mají k nám potom větší důvěru a některé nezletilé mámy nám říkají teto. Když se kdokoli v nouzi ozve, že nemá možnost si pro věci přijet, tak jim je vozíme,“ přibližuje Mojžíšová.

Za svou neziskovou činnost byla Milada Temcsáková nejednou oceněna. „V roce 2022 jsem byla oceněna za Jihomoravský kraj jako Osobnost nestátních neziskových organizací a ještě v roce 2023, ale to bylo celostátní ocenění,“ s úsměvem popisuje Temcsáková.

Snímky z nedávného sčítání výtěžku sbírky.
Tříkrálová sbírka v Břeclavi. Lidé darovali bezmála dvě stě tisíc korun

Pomáhat chce dál, jen by chtěla některé věci zlepšit. Její vize je nynější místo skládku vyměnit za lepší. „Když je příjem, celá chodba je zaskládaná krabicemi a je těžké tu něco najít,“ sděluje Temcsáková. S hledáním nových prostorů se snaží vypomoct i městská část Brno- sever.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Břeclavskou radnici zkrášlila mořská víla. Prohlédněte si celou malbu

Zdroj: Deník/Iva Haghofer