Jiří Svoboda ze Znojma dodnes vzpomíná na dlouhé protančené večery ve velkém sále slavného „Domečku“. Pod tímto názvem zná většina lidí bývalý hotel u tamního Mariánského náměstí. „Chodili jsme tam do tanečních i na plesy. Pamatuji si dodnes vrchního z baru, kam jsme také rádi zavítali,“ vybavil si dlouholetý znojemský učitel.
V budově z konce devatenáctého století sídlí Česká spořitelna. Nyní ho chce prodat. Město zadalo posudek na zjištění ceny a zvažuje, že jej koupí. „Dokáži si představit, že sláva vyhlášeného podniku zase ožije. Jeho poloha si o to vysloveně říká. Ostatně, tak byl i založený a po většinu doby společenským účelům sloužil,“ poukázal Svoboda.
Znojemský "Domeček"
∙ Dům postavil v roce 1882 znojemský Německý měšťanský spolek.
∙ Od roku 1910 nesl název Německý dům. Byl v něm sál, restaurace a německá lidová knihovna s čítárnou i místnosti pro schůze.
∙ V roce 1930 dostal dům hotelovou nástavbu.
∙ Po druhé světové válce připadl státnímu podniku Restaurace a jídelny.
∙ V devadesátých letech hotel zanikl a dům se po úpravách stal spořitelnou.
Banka znojemské sídlo využívá od devadesátých let, teď chystá stěhování. „Naše pobočky procházejí rozsáhlou modernizací. Postupně z nich mizí klasické bankovní přepážky a mění se v poradenská centra. Právě kvůli nákladům spojeným s přestavbou některé pobočky prodáváme. Řada z nich nyní sídlí i v pronajatých prostorách,“ sdělil mluvčí České spořitelny Filip Hrubý.
Podle starosty Znojma Jana Groise se zástupci banky o vhodné místo k pronájmu už zajímali. Město však žádné nemá. „Sdělili nám, že dům hodlají nabídnout komerční cestou nejvyšší nabídce. V takovýchto případech se ale vždy obrací i na vedení měst,“ řekl starosta.
Další postup nyní radnice připravuje. „Zadali jsme znalecký posudek. Oslovím k debatě všechny zastupitele. Další rozhodnutí vyžadují jednání, protože cena se jistě bude pohybovat v desítkách milionů korun,“ upozornil Grois.
Za složité považuje každé rozhodnutí opoziční zastupitel Jiří Kacetl. „Společenský sál a hotel v centru určitě chybí. Je ovšem otázkou, zda by do takového podniku mělo jít město samostatně. Provozování například hotelu má příslušet spíše soukromé firmě,“ uvažoval zastupitel.
Budovu u náměstí postavil v roce 1882 znojemský Německý měšťanský spolek. Z původního Německého domu se po válce stal Dům práce, Dům armády a později hotel Znojmo.
Nevyužitý Národní dům na náměstí koupila loni za více než dvacet milionů i radnice v Mikulově na Břeclavsku. „Letos na jeho využití vypisujeme architektonickou soutěž. Dům jsme koupili mimo jiné proto, že potřebujeme místo pro víceúčelový sál, moderní turistické informační centrum a pro další služby,“ uvedl mikulovský starosta Rostislav Koštial.