Starosti dělají poslední teplé dny především včelařům. „Normálně by na konci října měly včelí královny přestat s kladením a mít pauzu až do jednadvacátého prosince. Kvůli teplu však pořád kladou a spotřebovávají víc zásob na zimu, aby se dokázaly postarat o zárodky. Pokud včelaři dostatečně nezásobí úl přes zimu, hrozí, že včelstvo na jaře uhyne," popsal včelař Pavel Streit.

Kvůli neustálému kladení se v úlech navíc můžou více rozmnožit škodliví paraziti. „Nejzávažnější onemocnění včel je varroáza, kterou roznáší roztoč při sání krve ze zárodků," doplnil Streit. Se stejnou infekcí se potýkala včelstva v minulých dvou letech, kdy byly v České republice teplé zimy.

Také rostlinám hrozí, že je napadne více škůdců. V tomto případě ale může problém vyřešit příroda. „Přemnožují se různí cizopasníci, ale počasí vyhovuje i živočichům, kteří škůdce likvidují. Větší problém v tomto případě tedy nevidím," řekla vedoucí brněnské botanické zahrady Magdaléna Chytrá.

Podle ní zatím není nutné se obávat, že rostliny začnou kvést před zimou. „K tomu by muselo být tepleji déle než jen týden. Nicméně vykvetlé barborky si naopak lidé užijí jen v případě, že aspoň tři dny po sobě klesne teplota pod minus čtyři stupně. Jinak vyraší na větvičkách maximálně listí," podotkla.

Jen malý strach z oteplení mají zemědělci. „Snad jediná plodina, která by mohla mít problém, je řepka. Pokud přeroste, bude v zimě ve stadiu vyššího vývoje náchylnější k umrznutí," informoval ředitel brněnské okresní agrární komory Aleš Holas. Rostliny proto podle něj zemědělci ošetřují různými přípravky. Například takzvanými morforegulátory, kterými zemědělci kontrolují růst rostlin.

Střídání teplot naopak nijak nerozhodilo zvířata z brněnské zoologické zahrady. „Výkyvy nejsou razantní. Žádné změny v chování u zvířat nezaznamenáváme. Momentální počasí jim je víceméně stejně příjemné jako lidem," uvedla mluvčí zahrady Monika Brindzáková.

Za nečekané oteplení uprostřed listopadu může podle meteoroložky Jitky Kučerové z brněnské pobočky hyd-rometeorologického ústavu proudění oceánského vzduchu. „Ten bývá v tuto roční dobu v porovnání s létem paradoxně teplejší," poznamenala.

Přírodu už teplo nemá mást dlouho. O víkendu přijde ochlazení. „Počasí se tak přiblíží tomu, co bývá uprostřed listopadu normální. Teploty se mají pohybovat kolem jedenácti stupňů a mohou se vyskytnout i občasné přeháňky," dodala Kučerová.

ADAM HAVEL

KATEŘINA IŠTVANOVÁ