To na Břeclavsku od loňského září získalo pevné zázemí ve valtické galerii Reistna, od května Hejlík s kolegy navštěvuje v rámci Divadelních nedělí i Břeclav. Na konci tohoto týdne navštíví obě místa s představením pro děti, ve Valticích přidá ještě představení pro mládež.

Kvak a Žbluňk

Čtyřiatřicetiletý Hejlík, jenž je známý také z televizních seriálů, se na Břeclavsko rád a často vrací. V létě zejména kvůli inscenacím Dvorního divadla, které baví své příznivce na domácí scéně v Hlohovci, ale i na lednickém zámku či ve Valtickém Podzemí. Letos přibyla i Břeclav, kde divadlo zahájilo sezonu ve sklepě zámecké vinotéky.

Kromě představení pro dospělé si mohou Hejlíkovo herecké nadání diváci užít i prostřednictvím divadelně – literárních LiStOVáNí, která se přes letní prázdniny zaměří zejména na děti.

V neděli se tak oblíbený herec promění v zeleného žabáka Kvaka a jeho kolega Alan Novotný v hnědého ropušáka Žbluňka.

Divadelní neděle pro děti, které se přes prázdniny přesunuly ze sálu břeclavského kina Koruna na dvůr tamní knihovny, budou „listovat" pravidelně. O zahájení se v červnu postaral psí detektiv Vrťapka, pozítří pobaví děti pod širým nebem Kvak a Žbluňk.

Útěk před draky

V milém vyprávění o dvou nerozlučných kamarádech si najdou pointu malé děti i jejich rodiče. Drobné příhody a patálie se odehrají na jaře, kdy se dvojice probouzí ze zimního spánku. Dobrodružství zažijí při hledání ztraceného knoflíku, koupání v řece, pěstování květin či statečném útěku před draky a obry. Oba dětští hrdinové z pera amerického spisovatele Arnolda Lobela budou na dvoře městské knihovny k zastižení od půl čtvrté odpoledne, ve Valticích pak od sedmnácti hodin.

Na trase Břeclav – Valtice jsou v létě s odstupem dvou týdnů v plánu i další nedělní odpoledne s LiStOVáNím. Děti si užijí zábavu se známými Lichožrouty od Pavla Šruta a Galiny Miklínové nebo Kouzelnou baterkou od Olgy Černé.

Dojde také na premiérové uvedení zpracování titulu Eliáš a babička z vajíčka spisovatelky Ivy Procházkové a zábavného příběhu pro starší školáky Prázdniny blbce číslo 13 aneb Jak jsme zachraňovali svět z pera Miloše Kratochvíla.

Tuto neděli na Kvaka a Žbluňka naváže valtická galerie Reistna autobiografickým příběhem nejrychlejšího sprintera planety Usaina Bolta. Od dvaceti hodin se diváci dozví, proč je jamajský šampion jedním z nejsympatič­tějších lidí mezi světovou sportovní špičkou.

PETR VLASÁK