Státní podnik hlásí sucho přibližně na třiceti stanicích z celkových pětašedesáti, kde se hodnoty měří. „Neznamená to ale, že větší toky jsou úplně vyschlé. Průtok jen klesl pod určitou hladinu. Konkrétně protéká řekou méně vody než v dalších 355 dnech v roce,“ objasnil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Sucho trápí například zahrádkáře ve Šlapanicích na Brněnsku. „U nás v potoce už voda vůbec neteče. Ale ani když tekla, z něj lidé vodu brát nesměli. Jsme tady závislí na srážkách. Takže těm, kdo nemají vlastní studnu, všechno uschlo. Srážky se dají částečně nahradit okopáváním,“ poradil předseda šlapanických zahrádkářů Jiří Procházka.

Ovlivní úhyny ryb ceny vánočních kaprů? Čtěte ve středečním tištěném vydání Deníku Rovnost.

Sucho uškodilo i zemědělcům v kraji. Třeba ječmene ozimého podle statistik sklidili z hektaru pět tun. Loni to bylo o půl tuny víc. „Naopak díky teplému a suššímu počasí se očekává velmi dobrý rok ve vinařství,“ podotkl Pavel Zahradníček z projektu Intersucho.

Kvůli suchu trpí zvířata. „Čím méně vody je, tím horší jsou podmínky pro vodní živočichy. Voda se otepluje a je v ní nedostatek kyslíku. Proto se teď častěji setkáváme s úhynem ryb. Můžeme jen doufat, že zaprší,“ doplnil Chmelař.

Klesá také zásoba podzemních vod. „V tomto týdnu očekáváme opět vysoké teploty a žádné srážky. Ty mohou přinést jen lokální bouřky. Proto se situace nezlepší. Nezvýší se hladiny podzemních ani povrchových vod,“ uvedla za brněnskou pobočku Českého hydrometeorologického ústavu Ivana Černá.

TEREZA KOŠŤÁLOVÁ