První náledí a poprašky sněhu zaměstnaly v pondělí lidi, kteří mají ve městech a vesnicích na jihu Moravy na starosti zimní údržbu. Přestože například ve Znojmě mnoho sněhu nebývá, náklady na udržování sjízdných silnic a schůdných chodníků jdou ročně do milionů.

Hodně práce letos očekávají například ve Vyškově. V některých částech města se zimní počasí projevuje na stavu cest výrazně. „Už o prvním prosincovém pondělku jsme vyjížděli do místní části Rychtářov kvůli náledí,“ upozornil Leoš Holásek z odboru místního hospodářství vyškovské radnice.

Vyškovští se podle něj starají o asi sedmdesát kilometrů chodníků a sedmdesát kilometrů silnic.

Spokojeni s údržbou ve Vyškově jsou například manželé Kavkovi. „O cesty se u nás starají dostatečně,“ řekla Alena Kavková.

Také lidé ve Znojmě se v pondělí probudili do skutečné zimy. Na cestách a chodnících ležel ráno první poprašek sněhu. „V zimním období udržujeme dvě stě tisíc čtverečních metrů chodníků a osmašedesát kilometrů silnic,“ informovala mluvčí znojemské radnice Zuzana Pastrňáková.

Odhadnout náklady na tuto sezonu je podle ní těžké. „Záleží, jaká zima bude. Spočítáno však máme, že za údržbu silnic a chodníků ve městě mezi listopadem 2018 a březnem 2019 radnice zaplatila více než šest a půl milionu korun včetně daně z přidané hodnoty. V částce je zahrnutá zimní údržba a posypový materiál,“ dodala mluvčí.

Znojmo využívá služeb soukromé firmy. O cesty a chodníky se stará firma FCC Znojmo. Řídí se přitom plánem údržby, který schválili znojemští radní. „Na svých skladech má společnost připravených čtyři sta padesát tun soli, osm set dvacet tun písku a dvě stě sedmdesát tun drtě. Další posypový materiál doplníme podle potřeby,“ informovala mluvčí FCC Kristina Jakubcová.

Připravený je i rozsáhlý vozový park. „Ten zahrnuje čtyři velké a pět menších sypačů s pluhem, několik univerzálních strojů a dva malotraktory. Dále jsou k dispozici stroje pro ruční posyp, dva nakladače a jeden traktor s čelní sněhovou radlicí,“ vyjmenovala mluvčí firmy.

Udržovat sjízdné ulice musí v zimě i malé obce. Například v Dražůvkách na Hodonínsku, obci o necelých třech stovkách obyvatel, jsou do značné míry odkázaní sami na sebe. „Pomáhá nám místní člověk, který udržuje cesty sjízdné za pomoci svého traktoru,“ sdělila starostka Dražůvek Klára Čudrnáková.

Pracovní sílu na zimní úklid si musí zajistit v podstatě sami. „Může pomoci i některý ze zastupitelů podle toho, kdo má zrovna čas,“ dodala starostka.