Záměrem je vychovat díky projektu generací mladých lidí, kteří budou vědět, jak jižní Morava vypadá, a právě proto se na místo později vrátí.
„Chceme přilákat především studenty a žáky, kteří by v našem regionu měli interaktivní výuku v terénu. Nejedná se jen o návštěvy hradů a zámků, ale především technologických firem, ekofarem a dalších prvků průmyslu nové generace,“ přiblížil iniciativu hejtmanův náměstek pro vzdělávání a strategii chytrého regionu Jiří Nantl.

Podobný projekt je teprve prvním v Česku. Zatímco centrála cestovního ruchu obsáhne marketing a cílení na zájemce z jiných krajů, vzdělávací institut zajistí konkrétní edukační programy. Obě instituce si však konkrétní lokality, které budou k dispozici, zatím nechávají pro sebe.
„Vše připravujeme s myšlenkou, že záměr spustíme se začátkem příštího školního roku. Programy chceme přizpůsobit tak, aby byly cenově dostupné, spolupracovat chceme třeba s farmou Sonnentor nebo ve Strážnicích,“ prozradila ředitelka Vzdělávacího institutu Morava Leona Sapíková.
Současně by se nemělo jednat o náhradu výuky, nýbrž doplnění té stávající. Ve vybraných lokalitách si tak žáci a studenti posléze vyzkouší netradiční hodiny dějepisu, zeměpisu nebo biologie. Autoři nápadu zároveň předpokládají, že si povědomí o projektu postupně rozšíří školy mezi sebou.
„Memorandum nás zavazuje k další spolupráci. Využijeme znalostí a odborností vzdělávacího institutu, které prodáme učitelům a samotným žákům, aby byli motivováni projekt vyzkoušet a obohatit si výuku netradičním způsobem,“ mínila ředitelka centrály cestovního ruchu Leona Sapíková.