V jednopodlažní novostavbě v areálu školy je na šest ubytovacích jednotek. Součástí každé z nich jsou dva dvoulůžkové pokoje a sociální zařízení. „Nechybí zde ani společenská místnost, kuchyňka, zázemí pro vychovatele, technická místnost a prádelna se skladem prádla,“ vyjmenovala mluvčí kraje Alena Knotková.

Komfortní prostory si pochvalovala jak ředitelka školy Milada Kussak Höklová, tak i krajský radní pro investice Vladimír Šmerda. „Děti předtím bydlely přímo ve školní budově, kde jich na pokoji bylo až osm. Podmínky tam byly nevyhovující. Teď je to sto a jedna. Moderní zázemí výrazně zkvalitnilo podmínky pro ubytování, kde žáci tráví svůj čas po škole,“ okomentoval Šmerda.

Ředitelka Kussak Höklová věří, že přívětivější prostory přispějí i ke zlepšení přípravy na vyučování a studijní výsledky učňů. „Ubytování po dvojicích s sebou nese nejen vlastní pohodlné široké nepatrové lůžko, ale i vlastní pracovní stůl s otočnou židlí s ergonomickým nastavením výšky opěradla. Žáci zkrátka získali kvalitní osobní prostor pro relaxaci. Nechybí ani připojení k internetu nebo moderní čipové přístupy,“ vyzdvihla ředitelka.

Jedním z důležitých parametrů stavby byla pro kraj taky částečná energetická soběstačnost objektu. Na střeše proto nechybí fotovoltaická elektrárna. Pro zajištění hospodaření s dešťovou vodou zase slouží svody ze střechy do akumulační nádrže. „Zadrženou dešťovku bude škola používat k zalévání pěstovaných plodin na školní zahradě. Bude to i skvělá příležitost, jak učit studenty hospodařit s vodou,“ domnívá se radní.

Cvrčovické učiliště, které patří k několika málo školám rodinného typu, nabízí několik tříletých a dvouletých oborů ukončených závěrečnou zkouškou nebo výučním listem. Nachází se v téměř stoleté Petersově vile.

Ještě v květnu 2019 Deník informoval o chystaném sloučení učiliště s Gymnáziem a střední odbornou školou v Mikulově. Nakonec z toho sešlo. O sloučení učiliště se školou v Mikulově rozhodli krajští radní na svém zasedání v prosinci 2018. Důvodem byly tehdy údajně peníze. Náklady na vzdělávání žáka měly být totiž podle kraje ve Cvrčovicích, kde cílí především na praktickou výuku, až dvojnásobně vyšší než v Mikulově.

Do boje za zachování školy se pustilo i vedení Cvrčovic nebo nedalekých Pohořelic.