Kroky podnikne například brněnská Masarykova univerzita. „V návaznosti na aktuální kauzy zvažujeme namátkové kontroly prací, které vznikly před zavedením systému na odhalování podobností v roce 2006,“ řekla mluvčí Tereza Fojtová.
Od toho roku už všechny závěrečné texty povinně kontroluje systém k odhalování plagiátů. „Každou práci lze porovnat a zobrazit si soubory s podobným obsahem, bez ohledu na skloňování, časování nebo přehození slov. Systém pak vypíše míru shody v procentech,“ vysvětlila. Škola zvažuje i posílení dohledu nad diplomovými semináři.
O zavedení třetího stupně kontroly závěrečných prací přemýšlí zástupci Mendelovy univerzity v Brně. Od loňska škola eliminuje psaní diplomek za úplatu. „V poslední době se rozmáhá. Práce mají prvky originality a běžná kontrola je neodhalí,“ uvedla mluvčí Jiřina Studenková. Za plagiáty na škole ročně vedoucí označí dvě až tři práce.
Brněnská technika prozatím zpětné kontroly nechystá. „Titul lze odebrat jen tři roky zpětně, z pochybení pak nejde vyvodit důsledky. Nedávné případy plagiátorství navíc byly spojené s programy, u nichž se dříve objevil značný nárůst studentů. Vedoucí prací mohli být přetížení,“ nastínila mluvčí Radana Kolčavová.
Větší změny nechystá ani Veterinární a farmaceutická univerzita. „Práce posuzuje úzká skupina odborníků v dané oblasti, což je velkou zárukou pro odhalení plagiátů. Letos nicméně fakulta veterinární hygieny doplnila systém o počítačové porovnání shody textů,“ sdělila mluvčí školy Jana Příkazská.
Podle vysokoškolačky Veroniky Mikulové studenty více kontrol odradí. „I já jsem svou práci v systému kontrolovala několikrát. Pokud studenti neumí diplomku napsat sami, nemají na vysoké co dělat,“ uvedla.