Procházky centrem města v ukrajinském jazyce se konají od letošního března. Průvodkyně na nich spolupracuje s představiteli brněnského Turistického informačního centra. „Prohlídky jsou určeny ženám a jejich dětem, které uprchly z války. Chceme jim přiblížit Brno, pomoci zorientovat se v našem městě, ukázat nejdůležitější památky a další místa, která mohou navštívit, například Brněnské podzemí, věž Staré radnice nebo divadla,“ vysvětluje Tkačuková.

Výdej potravin uprchlíkům z Ukrajiny se konal ve čtvrtek na nádvoří radnice Brna-středu. Tvořily se tam fronty.
V Brně se rozdávalo jídlo: uprchlíci se tísnili ve frontách. Sbírka pokračuje

První vycházky se zúčastnilo sedm krajanek. „O první prohlídce ještě mnoho lidí nevědělo, takže přišlo méně zájemců. Na druhou vycházku se jich dostavilo asi čtyřicet,“ říká Ukrajinka.

Procházky pro ukrajinské uprchlíky po Brně:

- jsou zdarma

-každé úterý a pátek až do 15. dubna, v případě zájmu prodloužení

-průvodkyně připravila dvě trasy

ÚTERÝ
sraz: v 10.00 Brněnské výstaviště u hlavní brány

trasa: Brněnské výstaviště– Mendlovo náměstí – hrad Špilberk – Denisovy sady – katedrála sv. Petra a Pavla – Zelný trh – Stará radnice

PÁTEK
sraz: ve 14.00 na Zelném trhu uprostřed u kašny

trasa: Zelný trh – Stará radnice – Nová radnice – náměstí Svobody – kostel sv. Jakuba – Moravské náměstí

Průvodkyně nabízí zájemcům dvě trasy.

„V úterý v deset hodin ráno začínáme u hlavní brány brněnského výstaviště a pokračujeme směrem na Mendlovo náměstí, kde lidem ukážu Baziliku Nanebevzetí Panny Marie, Mendelovo muzeum a Starobrněnský pivovar. Poté vyjdeme kopec na hrad Špilberk, kde jim stručně řeknu o historii hradu a ukážu jim nejzajímavější budovy města jako největší kostel, nejvyšší budovu v Brně AZ Tower, hotel Continental a areál Brněnského výstaviště. Odtud jdeme ke katedrále svatého Petra a Pavla, na Zelný trh a končíme u Staré radnice,“ vyjmenovává průvodkyně.

Začátek páteční odpolední procházky je u kašny na Zelném trhu.

„Z nejznámějšího brněnského tržiště zamíříme ke Staré radnici, kde zájemcům řeknu pověsti o brněnském drakovi a o brněnském kole. Dále přecházíme na Dominikánské náměstí, kde jim ukážu Novou radnici, aby věděli kde sídlí vedení města. Pak se přemístíme na náměstí Svobody, pokračujeme ke kostelu sv. Jakuba a prohlídku zakončíme na Moravském náměstí u sochy markraběte Jošta na koni,“ sděluje Ukrajinka, která obdivuje místní kostely a sochy.

Uprchlice jsou vděčné za prohlídky i pomoc, kterou jim Češi poskytují. „Vypráví mi o tom na prohlídkách. Občas od nich dostanu jako poděkování květiny nebo čokoládu. Já zase na oplátku rozdávám dětem na vycházce bonbony,“ svěřuje se milovnice Brna.