Aby se pád vánočního stromu již ve Znojmě neopakoval, bude zřejmě tamní radnice napříště vybírat z menších stromů. Tedy o velikosti, jakou má i strom, který už minulý týden v centru Znojma nahradil spadenou dvanáctimetrovou jedli. „Je asi o dva až tři metry nižší, než byl původní. Do budoucna tedy asi budeme vybírat stromy s takovouto výškou," nastínila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková s tím, že náhradní strom už drží, jak má.

Znojemskou adventní nehodu zaznamenala také ostatní města v Jihomoravském kraji. Některá se dokonce rozhodla stromy lépe zabezpečit. „Po události ve Znojmě v těchto dnech jednáme o dalších, nadstandardních opatřeních, jak pojistit bezpečnost a stabilitu brněnského stromu," řekla Adéla Novotná z Turistického informačního centra v Brně.

Ukotvení brněnského stromu každým rokem počítají statici a technici. Vybírají jej lidé přes anketu a vítěze pak na náměstí dodá Školní lesní podnik Masarykův les Křtiny. Prvotní stav jehličnanu zjišťují zaměstnanci Mendelovy univerzity. „Jinak se totiž chová v lese, jinak pak na náměstí, když jej uměle ukotví. Ztrácí totiž svou přirozenou sílu a stabilitu, kterou mu poskytují kořeny. Proto kontrolujeme kvalitu dřeva stromu pro Brno, Prahu, ale i Kroměříž," vysvětlil Luděk Praus z Ústavu nauky o dřevě Mendelovy univerzity.

ideální stromJedle ojíněná, smrk douglaska či stříbrný. Podle odborníků je jedno, jaký druh stromu na náměstí stojí, důležitý je jeho stav i ukotvení. „Ani výška není určená, na náměstí Svobody v Brně ale nikdy nedáváme strom vyšší než šestnáct metrů," řekl Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Křtiny v Brně. Když jej uřežou, ztrácí svou stabilitu. „Proto musí být naprosto zdravý, aby vydržel," vysvětlil Luděk Praus z Ústavu nauky o dřevě Mendelovy univerzity.

Vliv má podle něj ale právě i konečné umístění. „Je potřeba nejenom zarazit kmen do hlíny, ale také jej upevnit lanky, jako je to například u stromu na náměstí Svobody v Brně," upozornil Praus.

Jiná města si jsou zabezpečením vánočních trhů jistá. Zhruba dvacetimetrový vánoční strom na Masarykově náměstí ve Vyškově podle vedoucího kanceláře starosty a tajemníka Stanislava Kolaříka silnému větru odolá. „Je vsazený v zemi v hloubce jeden a půl metru, navíc zaklínovaný. Jeho kmen je také dost silný, má průměr osmačtyřicet centimetrů, což téměř odpovídá průměru otvoru, v němž je umístěný," sdělil Kolařík. Nicméně pamatuje, že se před zhruba pěti až sedmi lety usazený vánoční strom kvůli vichřici naklonil. Pomocí klínů ho pak dělníci vrátili do původní polohy.

Problémy s ukotvením vánočního stromu až donedávna vůbec nemuseli řešit například v Tišnově na Brněnsku. Zdobili tu totiž živý, statný smrk, který rostl přímo na náměstí. Kvůli věku a stavu jej ale museli před dvěma lety skácet. „Z Litomyšle jsme přivezli nový, třímetrový smrček stejného druhu a zasadili ho místo starého. Loni jsme jej jako nový symbol našich Vánoc ozdobili, letos jsme ale na náměstí přivezli i strom z lesa, který je ukotvený v díře, kde dáváme i májku," řekl vedoucí majetkového odboru v Tišnově Václav Drhlík.