Původně plánovali trvale otevřít až začátkem května, díky dřívějšímu přestěhování netopýrů z jeskyně Na Turoldu u Mikulova na Břeclavsku mohou zájemci dovnitř ale už bez omezení. „Na pět set netopýrů svá zimoviště opustilo nebo se přestěhovali do klidnějších zákoutí jeskyně. Díky tomu jsme o víkendu přivítali prvních asi sto návštěvníků. Od nynějška mohou zájemci přijít na prohlídku denně od devíti do půl páté odpoledne,“ informoval Jiří Kolařík, vedoucí dva půl kilometru dlouhého labyrintu chodeb v blízkosti Pálavy.

Jeskyně Výpustek nedaleko Křtin na Blanensku nabídne zážitkovou trasu pro turisty.
S baterkami Za tajemstvím jeskyně: Výpustek přiblíží nová zážitková trasa

Novinkou letošní sezony je například zážitková trasa s názvem Za tajemstvím jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu na Blanensku. „Zájemci s baterkami a v helmách prozkoumají dosud nepřístupné prostory mezi armádním vestavěným krytem a přírodní stěnou jeskyně. V podřepu či po čtyřech nahlédnou i do Nízké chodby s tenkými krápníkovými brčky zvanými makaróny,“ vybral ze zajímavostí jižní Moravy mluvčí republikové Správy jeskyní Pavel Gejdoš.

Vstupné do jeskyní:
V průměru letos navýšilo základní vstupné o 20 Kč
Turold u Mikulova – 150 Kč
Sloupsko-šošůvské jeskyně – 170 až 200 Kč, dle délky trasy
Jeskyně Výpustek – 170 Kč
Děti, důchodci a postižení mají slevu

Adrenalinový zážitek si vyzkouší také zájemci při návštěvě nejmohutnější propasti Sloupsko-šošůvských jeskyní na okraji Moravského krasu. Od věku deseti let se mohou vydat na okruh nazvaný podle objevitele Po stopách J. A. Nagela. „Novinkou je letos kovový traverz na stěně jeskyně. Ferata s lávkou vznikla nad místy, která vyplavila předloňská podzimní povodeň,“ pozvala vedoucí tamního podzemí Miluše Hasoňová.

Odvážlivci tam sestoupí do nitra Země jako speleologové do sedmdesátimetrové hloubky, vybavení sedacími pásy a přilbami. U Sloupsko-šošůvských jeskyní byla také obnovena naučná stezka od východu z jeskyní na parkoviště.

Tanec s neandrtálci

Zatančit si s oživlými neandrtálci mohou hlavně děti v Sloupsko-šošůvských jeskyních na Bílou velikonoční sobotu 16. dubna. „Po třech letech se příchozí znovu přesunou v čase do doby ledové, kdy se kolem proháněli medvědi a mamuti. V jeskyních byla také nalezena čelist neandrtálce, kteří tu žili. Skupina nadšenců předvede jejich rituály a zvyky a tlumočníci budou překládat jejich hovory z neandrtálštiny do češtiny,“ vyzdvihla Hasoňová.

Novinky:
Jeskyně Výpustek u Křtin v Moravském krasu: Zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně Výpustek; Lidské pásmo potoků a řek v podání Brno Contemporary Orchestra.
Sloupsko-šošůvské jeskyně: Kovový traverz, ferata s lávkou na stěně jeskyně; Velikonoce s neandrtálci.
Jeskyně Turold u Mikulova: V přípravě je koncert v jeskyni

Návštěvu jihomoravských jeskyní si ani letos nenechá ujít Marek Lochman z Mladé Boleslavi. „Letošní nabídka je lákavá, určitě ji při návštěvě rodiny na jihu Moravy využijeme. Nemáme s manželkou a synem problém si při prolézání ušpinit kolena, naopak se nám to líbí,“ měl jasno.

Po šesti letech práce na zámku ve Vranově nad Dyjí odchází jeho kastelán Radek Ryšavý jinam.
Zvelebil zámek ve Vranově nad Dyjí: teď ho kastelán Radek Ryšavý opouští

Letos ale musí nadšenec počítat s tím, že za vstupné zaplatí o pár korun víc. Důvodem je podle správců jeskyní zvýšení cen energií a finanční propad z posledních dvou let. „Uzavření jeskyní kvůli covidu udělalo v rozpočtu organizací velké trhliny. Museli jsme proto odložit plánované investice do údržby a modernizace našich provozů,“ zdůvodnil ředitel republikové Správy jeskyní Lubomír Přibyl.

Vyšší vstupné proto zaplatí návštěvníci všech celkem čtrnácti přístupných jeskyní v republice. V průměru se jedná o zvýšení základního vstupného o dvacet korun. Vstupné pro děti ale zůstává stejné jako v minulých letech.