Vstup je zdarma. “Máme to tu takové malé. Jde nám o to, aby se v obci něco dělo,” usmívá se muž oblečený v bavorském kroji. Jsou tu i další a také pár žen. Srocují se u stánku s jídlem. Návštěvníci zde mohou zahnat hlad preclíky, bavorskými vdolky, bavorskou sekanou, cigárami nebo bílými klobáskami se zelím. V těšné blízkosti se nachází stánek s tvrdým alkoholem a potom už samé pivo. “Je tady nabídka bavorských a českých pivovarů, šest druhů bavorského piva a sedm českého. A k tomu máme nějaký kulturní program. Včera to běželo, dneska to běží,” krčí rameny starosta babického sokola Dimitrij Ivanov.

V Tišnově se o víkendu koná akce s názvem Den na železnici.
Parní vlak Skaličák a další: Den železnice bavil Tišnov, podívejte na tu nádheru

Potřebuje se věnovat hlavně hostům. Stojí na prvním stanovišti, které ale neslouží k občerstvení. Hned u vstupu je pokladna, kde návštěvníci za vratnou zálohu dostanou svůj vlastní tuplák nebo půllitr. Kdo nebude chtít pít ze skla, může pít z plastových kelímků. Svou sklenici si však návštavníci mohou kdykoli umýt. Na pokladně se zároveň prodávají i žetony. U pivních stánků totiž nelze platit penězi. Všechna bavorská piva mají jednotnou cenu 59 korun za půl litru a 118 korun za litr. Ta česká jsou o něco levnější, čtyřicet korun za půl a osmdesát korun za celý. 

Své o tom ví i Jiřina Tomková s rodinou. “Už jsme byli několikrát na oktoberfestu v Mnichově, takže ty německá piva celkem známe, jenom naše peněženky je nechtějí znát,” směje se. Líbí se jim ale i v Babicích nebo na brněnském Zelňáku, kde se podobná akce konala už koncem září. A přestože německá piva rádi ochutnají, vždy se vrátí k tomu českému. "Jsme tu poprvé, ale líbí se nám tady moc. Už jsme byli na oktoberfestu na Zelňáku, kde byl podobný výběr i počty lidí, jenom piva byla dražší. Preferujeme normálně naše, ale když je příležitost, to německé taky ochutnáme. Máme rádi normální ležák, klasický světlý ležák, spodně kvašený,” popisuje žena, která v pivovaru sama pracuje.

Za kvalitní gastronomií se Jihomoravané vydají s pomocí nového tematického průvodce.
Kam na nevšední pivo? Třeba do Předkláštěří, informuje gastroprůvodce

Muž u nedalého stánku zaslechl náš hovor. Má prý výborné mnichovské ležáky. “My máme dobrou pšenici! Kdo má chuť, ať přijde, je fakt výborná,” haleká další z vedlejšího stánku na pšeničné pivo. O stánek vedle nabízejí německá piva značky Spaten a Hecker-Pschorr. “Oboje dvoje třináctky, jedno je trochu světlejší a jedno tmavší,” komentuje i tento prodávající. Poslední stánek už je ryze český. “My máme česká piva. Jestli chcete něco speciálního, máme tady pivo Madcat z Kamenice u Jihlavy, kdo je místní, bude znát punkevní jedenáctku, skvělá chuť, lehká hořkost a pokud je někdo velký tradicionalista, máme tady i nějaké ležáky z Loun a podobně," popisuje poslední stánek muž stojící za ním. Na pódiu se už připravují živé kapely. Později odpoledne potom na milovníky tohoto zlatavého moku čekají soutěže v pivních disciplínách.