Postupně přijíždějí z různých koutů jižní Moravy další jejich kolegové. Pod prvorepublikovým jezem mají jeden ze čtyř namáhavých úkolů, který je čeká při speciálním výcviku. Na dalších stanovištích mají totiž zachraňovat lidi z rozhledny, s použitím dýchacích přístrojů ve studni a také potřebují dostat ven dělníka, který uvízl v komíně. „Výcvik je zhruba týdenní a účastní se ho téměř sedmdesát profesionálních hasičů lezců z celého Jihomoravského kraje. Pořádá se jen jednou ročně,“ upozornil mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Jeho kolegové, ale přesně neví, co je na konkrétním stanovišti čeká. „Musí se tady vypořádat z modelovou situací, která je tam nachystaná, ale o které by dopředu neměli vědět. Zásah má odpovídat reálné situaci, se kterou se mohou v práci setkat. Jejich činnost je různorodá, zasahují ve výšce i v podzemí,“ vysvětlil mluvčí.

Kyjovské ARO se dočká rozsáhlé rekonstrukce.
Více lůžek a blíž k sálům. Kyjovské ARO se dočká rozsáhlé rekonstrukce

Za minulý rok měli jihomoravští hasiči lezci sto čtrnáct zásahů, takže pomáhají zhruba každý třetí den. Pokrývají celý kraj. V Brně je lezecké družstvo, v Blansku, Znojmě a Hodoníně jsou lezecké skupiny. Ta hodonínská má nyní deset členů. „Tady máme i nováčky, které zacvičujeme. Sami máme cvičení každý měsíc, vybíráme si stanoviště s podmínkami reálných zásahů. Nejrozšířenější zásahy v našem okresu máme ve studnách,“ přiblížil Stanislav Esterka z hodonínské hasičské lezecké skupiny.

Zdroj: Deník/Petr Turek

Kromě hasičů lezců se v úterý u Hodonína na řece objevili i další profesionální hasiči, a to ve člunu, kdy nacvičovali záchranu topícího se člověka. Podle pamětníků zasahovali hasiči u hodonínského jezu i v reálné situaci, když zde v minulosti za povodňového stavu zachraňovali dvě děvčata. Loni o něco výše proti proudu měli práci s vodáky u jezu ve Vnorovech, kde pohotový hasič vytáhl z vodního válce holčičku.