Sudy, ve kterých byly nebezpečné látky naředěné vodou, umístil do Rajhradu obžalovaný Petr Jaroš. Uznal, že celou situaci nedomyslel, ale popírá, že by chtěl záměrně někoho ohrozit. „Fosfor je v jídle, v hnojivu i v žrádlech pro zvířata. Není to nepřítel, ale strategická surovina. Chtěl jsem, aby se využil dále. Dbal jsem i na to, aby vše bylo dostatečně zabaleno a připraveno k převozu,“ vysvětlil svůj postoj u soudu.

Podle obžaloby ovšem sudy dostatečně zabezpečené nebyly. „Policie zmínila, že bylo třeba sudy ještě jednou obalit, aby se daly bezpečně odvézt na likvidaci,“ sdělil státní zástupce Robert Hanuš. Trvá na tom, že ze strany obžalovaných se jednalo o úmyslné ohrožení.

Státní zástupce ve své závěrečné řeči navrhoval obžalovaným tresty mezi šesti a osmi lety ve vězení. Obhájci obžalovaných požadují podmíněné tresty a peněžní náhradu.

Obhájce Petra Jaroše se snažil vyvrátit, že se jednalo o úmyslné ohrožení. Dle odborného posudku měly být sudy zabezpečeny dostatečně. „Ze zkoumání materiálu sudu vyplývá, že je vhodným obalem. Je mechanicky odolný a plastický,“ podotkl obhájce. Považuje tedy kvalifikaci činu jako úmyslné obecné ohrožení za neadekvátní. Stojí si za tím, že ohrozit okolí nebylo určitě Jarošovým úmyslem.

Mezi obžalovanými jsou i Rudolf Mazánek a Jan Chovanec, kteří nebezpečný odpad původně uschovávali, když ho v minulosti převzali od břeclavské firmy Fosfa. Obsahovat měl mimo fosforu také další toxické látky, jako je například arsen. K jejich likvidaci se rozhodli využít služby odpadové společnosti AVE. Pracovníci přitom nevěděli, co konkrétně se v sudech nachází.

Když pracovníci společnosti sudy převezli na skládku a odpad vylili, začal doutnat. „Následně se při kontaktu se vzduchem vznítil za současné produkce štiplavého kouře. Ten může způsobit poškození očí nebo zánět kůže. Ohrozilo to nejenom pracovníky, ale všechny v blízkosti,“ podotkla předsedkyně senátu Dita Řepková.

Stejný scénář se opakoval i v březnu, kdy měla likvidaci na starosti firma Suez. Jak uvedl server iDnes.cz, při manipulaci jeden ze sudů spadl z vysokozdvižného vozíku, otevřel se a po úniku látky opět vypuknul požár.

Následně se Mazánek s Chovancem domluvili, že odpad uskladní v Rajhradě u Petra Jaroše. „Oba muži ovšem k přesunu odpadu přistoupili v době, kdy měli zprávu od Jaroše, že má zajištěné legální zpracování toho fosforu,“ zmínil u soudu jeden z obhájců.

O rozsudku rozhodne soud ve čtvrtek.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Podívejte, jak VMO Tomkovo náměstí v Brně teď vypadá

Pohled na stavbu brněnského VMO Tomkovo náměstí a Rokytova. Podívejte se, co do letošních Velikonoc už dělníci stihli udělat. | Video: Stavba jako Brno - VMO Tomkovo náměstí