Kromě výpravy za pokladem a tajemným vládcem hor Krakonošem čeká diváky v devětadevadesáti minutách humor, napětí, láska a celá plejáda oblíbených herců v hlavních rolích. Nechybí mezi nimi David Švehlík coby Krakonoš, Jakub Prachař, Ondřej Sokol, Jan Nedbal, Leona Skleničková nebo Martin Huba. „Krakonošovo tajemství má podle mne v sobě všechny atributy současné atraktivní a žánrově rozmanité pohádky,“ pochvaloval si režisér Petr Bebjak.

Zdroj: Youtube

Štáb natáčel například na pomezí Jizerských hor a Krkonoš, ve skanzenu Veselý kopec nebo právě v jeskyních na Blanensku. Pro pohádkový zámek Hůrka, v němž se odehrává velká část děje, využili tvůrci hned několik hradů a zámků. „Krakonoš byl pro mé dětství zcela zásadním hrdinou díky Františku Peterkovi a Krkonošským pohádkám. V té naší je ale postava pána hor jiná a rovnou mohu slíbit jisté překvapení. Pro mne je poctou zahrát si v pohádce,“ nechal se slyšet představitel Krakonoše David Švehlík.

Pernštejn. Ilustrační foto.
Vánoční pohádky točené na jižní Moravě: Šafránková velebila sůl na Pernštejně

Pohádkový příběh se odehrává na zámku Hůrka v podhůří Krkonoš. Tam přijíždí jeho nový majitel Štěpán se svojí snoubenkou komtesou Blankou a mladším bratrem Adamem. Cestou Štěpánův kočár nešťastně srazí kolemjdoucí dívku, Adam jí pomůže a ona se do něj zamiluje. Zda se však jejich láska naplní, jaké tajemství ukrývá starý obraz na zámku nebo co strašlivého se v horách odehrálo zjistí diváci poprvé na Boží hod, kdy se na pohádku podívají na ČT1.

Autorka scénáře Barbara Johnsonová popsala Krakonošovu postavu jako rozporuplnou a tajemnou, proto podle ní patří k nejzajímavějším hrdinům českých pověstí a pohádek. „Lidé si o vládci a ochránci Krkonoš a jejich pokladů vyprávějí už po několik staletí, knížek o Krakonošovi jsou desítky, možná stovky. Ale ani vědci se neshodnou na tom, kdo to vlastně Krakonoš je a odkud se vzal? Náš příběh přináší jednu z možných odpovědí na věčnou otázku,“ podotkla Johnsonová.