„Začali jsme už minulý čtvrtek. Teplota totiž klesla pod minus pět stupňů. Sbírka se koná na šesti místech v Brně. Peníze použijeme na pořízení věcí na obnovu inventáře a na nákup nezbytných věcí, které nemůžeme pořídit z dotací,“ informoval ředitel Centra sociálních služeb Josefa Korbela Ivan Borek.

Sbírky však nepomáhají jen lidem v nouzi. V Drnovicích na Vyškovsku koncem září vyhořel tamní kulturní dům. Odhad škody byl dvacet milionů korun. Na jeho obnovu přispívají i v těchto dnech ve veřejné sbírce, kterou v říjnu vyhlásila obec, nejen obyvatelé Drnovic. Na účtu už je přes 225 tisíc korun.

Hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.
Návrh krajského rozpočtu: třetina peněz do dopravy a na mosty v havarijním stavu

Tisícovku poslala i Kateřina Kalužová z Brna. „Na kulturní dům mám spoustu vzpomínek. Díky plesům, koncertům a besedám. Doufám, že se jeho činnost i díky příspěvků lidí co nejdříve obnoví,“ řekla mladá žena.

Vánoční sbírky v kraji• Vánoční sbírka Armády spásy, lidé mohou přispět na šesti místech v Brně
• Sbírka pod vánočním stromem na brněnském náměstí Svobody, lidé přispívají Českému červenému kříži, letos je zaměřená především na děti v nouzi
• Polévka pro chudé i bohaté, 24. prosince, Masarykovo náměstí Boskovice
• Vánoční štědrovka, 24. prosince, Masarykovo náměstí Znojmo
• Vánoční sbírka pro opuštěná zvířata, Informační centrum Boskovice


To v Boskovicích se už desátým rokem snaží ve vánoční sbírce zpříjemnit život opuštěným zvířatům. Lidé mohou darovat například granule, konzervy, deky, vodítka nebo stelivo.

V řadě měst kraje vyberou desítky tisíc korun na Štědrý den za štědrovečerní polévky. Charitativní Polévka pro chudé i bohaté se už bezmála čtvrt století koná na boskovickém Masarykově náměstí. „Za třiadvacet ročníků už lidé přispěli téměř devíti sty tisíci korun. V minulosti peníze putovaly na podporu zdravotně postižených dětí. Nebo příspěvek dostaly matky v azylovém domu, aby jejich děti mohly chodit do kroužků či jet na tábor,“ uvedl za organizátory Rudolf Burgr.

Podobnou akci pořádají na Štědrý den také ve Znojmě. Už poosmé se lidé mohou zúčastnit sbírkové akce Vánoční štědrovka. „Sejdeme se u vánočního stromu na Masarykově náměstí. Restaurace z centra připraví několik polévek jako třeba rybí, čočkovou či kulajdu a různé drobné pokrmy z ryb. Nabídneme svařák a čaj. Lidé mohou přispívat dobrovolnými částkami. Každoročně takto vybereme kolem třiceti tisíc korun, které předáváme na účet Charity,“ sdělil za pořadatele Milan Jonáš.

V lednu pak v režii Charity po celé republice odstartuje tradiční Tříkrálová sbírka. Loni koledníci s kasičkami vybrali rekordních 112 milionů korun.

Ledovka komplikovala provoz v regionu od nedělního večera. Na snímku řidič čistí auto od ledu v adamovské ulici Družstevní.
Ledovka? Nehody, zpožděné autobusy i zlomené ruce