Z důkazů, které policisté objevili v domě oběti, vyplývá, že někdo starého muže svázal provazem. Pak zřejmě prohledal dům, ze kterého si odnesl mnoho cenností a muže zabil.

Při objasňování může pomoci veřejnost
Policie při objasňování násilné smrti devadesátiletého muže v Ivančicích na Brněnsku požádala o pomoc veřejnost. Muž zemřel v noci na 23. prosince. K okolnostem se kriminalisté zatím nevyjádřili. Podle mluvčího policie Bohumila Maláška na základě dosud shromážděných informací vzniklo několik vyšetřovacích ver­zí.
Policii by mohly pomoci jakékoli informace o podezřelém pohybu lidí nebo aut kolem domu v Hornické ulici, kde muž bydlel. Časové rozmezí začíná 22. prosince zhruba v 18:00 hodin a končí následující den ráno.

Ještě den před tím přitom za starým mužem, který žil jinak ve velkém dvoupatrovém domě sám, přijela na návštěvu rodina. Právě ta jej našla i druhý den ráno mrtvého. Na pootevřenou branku domu je upozornili sousedé muže.
Osamělosti muže si všimli i sousedé z okolních ulic na kraji města. „Každý den si jezdil do blízkého domu s pečovatelskou službou v ulici Na Úvoze pro jídlo na elektrickém vozíčku. Domů ale chodil po svých," upozornila jedna ze sousedek zavražděného Božena Němcová na jeho omezenou hybnost.

Podle ní musel někdo celý čin předem naplánovat a muže dobře znát. „Jinak nevím, jak by někdo mohl předvídat, že v domě najde takové cennosti. Na první pohled bych totiž do starého pána neřekla, že je nějak bohatý," uvedla sousedka oběti vraždy.

Právě absence soucitu se starým mužem šokovala obyvatele Ivančic nejvíce. Podle psychologa Jiřího Brančíka ale většina pachatelů takových činů podobné emoce ani nezná. „Jedná se totiž většinou o lidi s psychickou poruchou, kdy jsou právě tyto emoce potlačené. Často jde také o závislé osoby, které se potřebují dostat k penězům a v tu chvíli nehledí na překážky," vysvětlil psycholog, který se právě na podobné případy specializuje.

Místní se navíc obávají, že útočníků mohlo být víc a devadesátiletý muž nebyl jejich poslední obětí.

Desetitisícové Ivančice se tak kromě mlhy zahalily na svátky i do strachu. V jejich ulicích je klid a lidé raději nevychází ven. „Všichni se teď zamykají. Psy nechávají pořád venku hlídat. Policisté nám žádné bližší informace nechtějí sdělit, ačkoliv jsem o ně žádal i oficiální cestou," řekl starosta města Milan Buček. Podle něj navíc nekončící hustá mlha a nefungující veřejné osvětlení v několika ulicích města, místním na optimismu nepřidá.

Policisté o pomoc při pátrání požádali i lidi v okolí. „Zajímají nás jakýkoliv podezřelí, které kdokoliv viděl v okolí domu od večera dvaadvacátého prosince do rána druhého dne," dodal Malášek.

Za podobnou brutální vraždu poslal zlínský krajský soud v loňském roce pachatele na devět let do vězení. Vratislav Pospíšil z Uherského Hradiště se svými komplici vyloupil dům dvaaosmdesátiletého důchodce v Mistřicích na Uherskohradišťsku.

Při svém řádění v roce 2009 muže brutálně zavraždili. „Když se jim totiž muž začal bránit a vyhazoval je ven ze svého domu, mrštili s ním o zeď, stříkli mu do očí sprej. Pak jej rdousili, bili čaganem a baterkou do hlavy. Způsobili mu těžká zranění, kterým podlehl," popsal celý skutek státní zástupce Leo Foltýn. Krajský soud jim přitom původně vyměřil výjimečné tresty, osmnáct let ve vězení.

Jihomoravští policisté v letošním roce vyšetřují více vražd než v tom loňském. Za prvních deset měsíců tohoto roku šetřili celkem třiadvacet vražd, to je o sedm více než za stejné období v roce 2014. I přes vysoký počet vražd se ale daří většinu z nich vyřešit. „Každému vždy věnujeme maximální pozornost a těší nás, že se nám daří velké procento z nich objasnit," řekl policejní kriminalista Luděk Blahák. V loňském roce přitom na jeho oddělení vyřešili všech čtrnáct vražd.