Zákon hlavně slibuje přísnější opatření pro prodej takzvané sudovky. „Novela poprvé definuje, co je falšování vína. Za nekalé praktiky zvýšíme sankce z pěti na padesát milionů korun," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Odborníci pokuty sice vítají, zároveň ale upozorňují na nedostatky novely. „Zamrzela mě formulace, že falšování se dopustí i ten, kdo neuvede předepsané údaje na etiketě. Přitom může jít jen o opomenutí nebo chybu tiskárny. Při dodržování zákona ale můžou být spokojení všichni, ať jde o výrobce vína nebo třeba vinotéky," uvedl šéf společnosti Znovín Znojmo Pavel Vajčner.
Jen debaty škodí
Nově víno prodá jen výrobce, dovozce nebo provozovatel vinotéky. Na sudech se také objeví jednorázová kontrolní páska, například se jménem a firmou. „Zavedení pásky je dobrý krok a pomůže ke zpřísnění podmínek pro prodej a dovoz sudového vína. Už aby byla novela schválena a bylo to celé za námi, protože jenom debaty o tom škodí i poctivým vinařům," reagoval vinař Josef Valihrach z Krumvíře.
Dovozci je navíc musí uchovávat při teplotě do osmnácti stupňů Celsia. „A do dvanácti hodin od přivezení do země nahlásí množství, původ i ročník vína," doplnil ministr. Podobné údaje umístí také u prodávaného a rozlévaného.
Vinařům mimo jiné vadí krátká doba na kontrolu dovezených nápojů, po kterou musí zůstat ve skladech. „Novela je určitě krok správným směrem, ostatně jsme její iniciátoři. Deset dní na kontrolu je ale krátká doba. Ještě v pondělí to přitom bylo dvacet a předtím šedesát," podivil se prezident Svazu vinařů České republiky Tibor Nyitray. Návrh podle něj také vůbec neřeší situaci, kdy dovozce víno dobrovolně nenahlásí.
Předloženou verzi novely ještě projedná vláda a poté ji posoudí Evropská komise, norma začne platit od poloviny příštího roku.
Stáčené víno si pravidelně kupuje například Petr Opletal. „Jsem rád, že vláda začala konečně něco dělat, protože v některých vinotékách je jednoznačně ředěné vodou," nechal se slyšet.