Ovlivní hned několik páteřních tratí v kraji. „Nebudou odtud možné jízdy vlaků na Břeclav, Vyškov, Křenovice na Vyškovsku a některých spojů do Veselí nad Moravou na Hodonínsku,“ sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Tyto vlaky pojedou do jiných brněnských nádraží, někdy je nahradí autobusy.

Například mezi Brnem a Křenovicemi zůstane doprava pouze v úseku Brno-Chrlice – Křenovice horní nádraží. „Z hlavního nádraží ve směru na Chrlice bude možné využít autobus, na který naváže vlak,“ přiblížila.

Ilustrační foto
Most přes Nové Mlýny bude odpoledne průjezdný. Ale se sníženou rychlostí

Podobná situace nastane i v případě vlaků spojujících Břeclav s Brnem. Osobní vlaky vynechají stanice Brno, Hlavní nádraží a Brno, Horní-Heršpice. Zastaví na Dolním nádraží. „Patnáctiminutové posily ve špičkách pracovních dnů budou v úseku Brno – Hrušovany u Brna zrušeny. I ve špičkách tak bude platit třicetiminutový interval,“ sdělila Rajnochová.

Někteří cestující počítají s tím, že se obrní trpělivostí. „Nic jiného, než prostudovat spoje a počítat s časovou prodlevou, se dělat nedá. Autem by se mi cesta do Brna dost prodražila,“ řekl třeba Vladan Tetur z Velkých Bílovic na Břeclavsku.

Hlavní změny v jízdních řádech:• Břeclav – Brno: osobní vlaky vynechají stanici Brno, Hlavní nádraží, vystupovat a nastupovat se bude na Dolním nádraží
• Brno – Blansko: navýšení spojů o víkendech – vlaky budou jezdit každou půlhodinu po celý den, v pracovní dny mimo prázdniny pak pojede nový vlak Brno hlavní nádraží (7.16) – Blansko (7.44)
• Brno – Vyškov: mezi Hlavním nádražím a Chrlicemi nepojedou vlaky
• Brno – Veselí nad Moravou: některé vlaky pojedou i nadále na Hlavní nádraží, některé pouze do Židenic nebo Brna-Slatiny
• Znojmo – Břeclav: zkrácení dojezdových časů mezi městy


Změny kvůli opravám hlavního nádraží připravil také RegioJet. Nejzásadnější bude přesun odjezdových míst vlaků. „Vyjíždět budou z brněnského Dolního nádraží. Zastaví také na nádraží v Židenicích,“ popsal mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Vlaky žlutého dopravce také nově zastaví ve Skalici nad Svitavou na Blanensku. „Nabídneme lepší spojení pro cestující z Boskovic a okolí. Ve městě zastaví ráno v 5.36 vlak z Brna do Prahy a večer ve 20.20 v opačném směru,“ vzkázal Ondrůj.

Jedna z nejzásadnějších změn se rovněž dotkne Blanenska. Okresní město čeká výrazné posílení spojů s Brnem. „Vlaky budou o víkendu jezdit každou půlhodinu. Dosud do bylo každou hodinu,“ oznámil Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která organizuje integrovanou dopravu v kraji.

Dobrou zprávu má i pro Znojemské. Ve špičkách pracovních dnů dopravce posílí počet expresních autobusů do Brna. V ranní špičce budou jezdit každou půlhodinu do Brna, odpoledne do Znojma. „Každé posílení vítám. Měli jsme podněty od cestujících z celého okresu,“ sdělil starosta Znojma Jan Grois.

Se změnami musí počítat i cestující na trati z Veselí nad Moravou do Brna, tedy z Hodonínska a jižní části Vyškovska. „Bude jich několik, liší se vlak od vlaku,“ vysvětlila Rajnochová.

Veselí nicméně bude brázdit i nový pár vlaků, na Kyjov. Jeden pár ranních posilových vlaků do Strážnice pak dráhy zruší.

Také jízdní řády vlaků spojujících Znojmo s Břeclaví budou nové. A to díky nové stanici Sedlec u Mikulova. „Tu budou strojvedoucí využívat ke křižování vlaků. Díky tomu jsou jízdní doby mezi městy kratší, z jedenadevadesáti minut na sedmasedmdesát,“ porovnala Rajnochová. Po roční přestávce se na trať vrátí cykloturistický vlak propojující Brno, Břeclav, Mikulov na Moravě, Znojmo a Šatov.

Reklamy nominované v anketě Sexistické prasátečko.
Sex v reklamě? Ponižuje ženy a podporuje stereotyp. Anticenu má firma z Brna