Ovlivní hned několik páteřních tratí v kraji. „Nebudou odtud možné jízdy vlaků na Břeclav, Vyškov, Křenovice na Vyškovsku a některých spojů do Veselí nad Moravou na Hodonínsku,“ sdělila mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Tyto vlaky pojedou do jiných brněnských nádraží, někdy je nahradí autobusy.

Například mezi Brnem a Křenovicemi zůstane doprava pouze v úseku Brno-Chrlice – Křenovice horní nádraží. „Z hlavního nádraží ve směru na Chrlice bude možné využít autobus, na který naváže vlak,“ přiblížila.

Podobná situace nastane i v případě vlaků spojujících Břeclav s Brnem. Osobní vlaky vynechají stanice Brno, Hlavní nádraží a Brno, Horní-Heršpice. Zastaví na Dolním nádraží. „Patnáctiminutové posily ve špičkách pracovních dnů budou v úseku Brno – Hrušovany u Brna zrušeny. I ve špičkách tak bude platit třicetiminutový interval,“ sdělila Rajnochová.

Někteří cestující počítají s tím, že se obrní trpělivostí. „Nic jiného, než prostudovat spoje a počítat s časovou prodlevou, se dělat nedá. Autem by se mi cesta do Brna dost prodražila,“ řekl třeba Vladan Tetur z Velkých Bílovic na Břeclavsku.

Hlavní změny v jízdních řádech:• Břeclav – Brno: osobní vlaky vynechají stanici Brno, Hlavní nádraží, vystupovat a nastupovat se bude na Dolním nádraží
• Brno – Blansko: navýšení spojů o víkendech – vlaky budou jezdit každou půlhodinu po celý den, v pracovní dny mimo prázdniny pak pojede nový vlak Brno hlavní nádraží (7.16) – Blansko (7.44)
• Brno – Vyškov: mezi Hlavním nádražím a Chrlicemi nepojedou vlaky
• Brno – Veselí nad Moravou: některé vlaky pojedou i nadále na Hlavní nádraží, některé pouze do Židenic nebo Brna-Slatiny
• Znojmo – Břeclav: zkrácení dojezdových časů mezi městy


Změny kvůli opravám hlavního nádraží připravil také RegioJet. Nejzásadnější bude přesun odjezdových míst vlaků. „Vyjíždět budou z brněnského Dolního nádraží. Zastaví také na nádraží v Židenicích,“ popsal mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Vlaky žlutého dopravce také nově zastaví ve Skalici nad Svitavou na Blanensku. „Nabídneme lepší spojení pro cestující z Boskovic a okolí. Ve městě zastaví ráno v 5.36 vlak z Brna do Prahy a večer ve 20.20 v opačném směru,“ vzkázal Ondrůj.

Jedna z nejzásadnějších změn se rovněž dotkne Blanenska. Okresní město čeká výrazné posílení spojů s Brnem. „Vlaky budou o víkendu jezdit každou půlhodinu. Dosud do bylo každou hodinu,“ oznámil Květoslav Havlík ze společnosti Kordis, která organizuje integrovanou dopravu v kraji.

Dobrou zprávu má i pro Znojemské. Ve špičkách pracovních dnů dopravce posílí počet expresních autobusů do Brna. V ranní špičce budou jezdit každou půlhodinu do Brna, odpoledne do Znojma. „Každé posílení vítám. Měli jsme podněty od cestujících z celého okresu,“ sdělil starosta Znojma Jan Grois.

Se změnami musí počítat i cestující na trati z Veselí nad Moravou do Brna, tedy z Hodonínska a jižní části Vyškovska. „Bude jich několik, liší se vlak od vlaku,“ vysvětlila Rajnochová.

Veselí nicméně bude brázdit i nový pár vlaků, na Kyjov. Jeden pár ranních posilových vlaků do Strážnice pak dráhy zruší.

Také jízdní řády vlaků spojujících Znojmo s Břeclaví budou nové. A to díky nové stanici Sedlec u Mikulova. „Tu budou strojvedoucí využívat ke křižování vlaků. Díky tomu jsou jízdní doby mezi městy kratší, z jedenadevadesáti minut na sedmasedmdesát,“ porovnala Rajnochová. Po roční přestávce se na trať vrátí cykloturistický vlak propojující Brno, Břeclav, Mikulov na Moravě, Znojmo a Šatov.