Zatímco o původu Čertovy rokle se dá pochybovat, nikdo nepopře, že k Antoníčkovi po mnoho let chodí lidé hledající pomoc od zdravotních problémů či příjemnou vycházku a klid duše. „To místo má jakési fluidum a lidi to tam jednoduše táhne," říká farář z Lesné Pavel Hověz.
I v horký letní den vládne v údolí potoka U Antoníčka přívětivý chládek a starosvětský klid. Příkré stěny údolí jako by tajemné místo chránily před shonem nedalekého Brna. Není těžké si představit, jak po lesní cestě, která se podle starých fotografií téměř nezměnila, kráčí procesí poutníků hledajících ochranu boží. „Malý církevní stánek ze dřeva postavili už v devatenáctém století," popsala historička Milena Flodrová.
Další díl seriálu vyšel v sobotu 30. července a je věnovaný Lurdské jeskyni v Bohuticích na Znojemsku. Přečtěte si jej v sobotním tištěném Deníku Rovnost.
Kapli ale nevybudovali na náhodném místě podle pověstí v údolí tehdy vzdáleném civilizaci sídlil vyhnaný mnich ze zrušeného kartuziánského kláštera v brněnském Králově Poli. Jiná legenda odkazuje na Brňany, kteří ve strachu před cholerou místo navštívili a svými modlitbami odvrátili zkázu města. „Svatý Antonín je krom jiného patronem beznadějných případů. Mezi lidmi je velmi oblíbený, a proto o něm často mluví zdrobněle jako o Antoníčkovi," vysvětluje Hověz. Pro pomoc se k němu obraceli lidé kvůli moru či právě choleře.
Jeho oblibu trvající dodnes potvrzuje i postarší muž, který v kapličce zametá a zapaluje svíčky. „Mně už několikrát pomohl ke zdraví. I dalším členům rodiny," tvrdí muž, jenž si nepřál uvést jméno. Podle něj se o údržbu prostoru starají tamní lidé pečlivě a někdy jim vypomáhají i bezdomovci.
Na místě, kde dříve stávala dřevěná kaple, zbudovali v roce 1924 nový zděný svatostánek. „Návrhů bylo vícero, zvítězil ale projekt stavitele Josefa Říhy," dodal farář. Okolí kapličky získalo kamennou balustrádu a stalo se oblíbeným místem výletů všech vrstev.
V předrevolučním období stavba trpěla kvůli nedostatku údržby i vinou vandalů. Místo poškodilo nakonec to, díky čemu získalo slávu voda. „Sodovkárny tady na kopci vyvedly do údolí kanalizaci. Když přišel přívalový déšť, povrchová voda tekla dolů a podemílala schody," líčí farář.
Kvůli tlaku ze strany církve i města podnik nakonec kanalizaci svedl do trubek a v devadesátých letech kapli opravili. „Od té doby na místo děláme poutě vždy v neděli nejbližší 13. červnu, kdy má Antonín svátek," tvrdí Hověz.
Zatímco zájem lidí o krásné místo s bohatou historií neklesá, pramen s léčivou vodou vyschnul. Zřejmě kvůli sesuvu půdy došlo k přerušení přívodu vody a již několik let ze zdobené trubky v zákoutí pod kaplí neteče ani kapka. Místo léčivé vody se tak tamní obyvatelé musejí spolehnout jen na pomoc světce. Ale jak se už v minulosti ukázalo, tam, kam sahá moc svatého Antoníčka, není nikdy nic beznadějné.
Jak se k místu dostat
- Autem: Zaparkovat je možné na brněnském sídlišti Lesná v okolí Loosovy ulice. Následně stačí sejít k nedalekému lesu a lesními pěšinami se vydat do údolí.
- Hromadnou dopravou: Nejblíže stojí zastávka autobusů Loosova, kaple se od ní nachází přibližně čtyři sta metrů západně v lese.
- Na kole, pěšky: Z Divišovy čtvrti lze pěknou procházku zahájit v ulici U Antoníčka. Od kapličky je možné pokračovat hlouběji do lesů.