„Pane starosto, tak už i vy! Já jsem chtěla občanku, ne platební kartu! Už jste dneska několikátý, který mi dává kartu! To je asi tím, jak je máte všichni vložené u mobilů,“ smála se jedna ze členek komise.

Během deseti minut se v místnosti vystřídalo hned několik lidí. Mezi nimi i Mikulovanka Renata Trněná. „Chodím na každé volby. Měla jsem jasno, koho budu volit. Je důležité k volbám chodit a využívat možnosti ovlivnit, co se zde děje. Nejen ve státě, ve městě, ale i v kraji. Je to důležité,“ poznamenala.

Volby z auta před brněnským výstavištěm.
Historický moment. Podívejte se, jak Brňané v karanténě volí přímo z auta

Podobně hovořil i starosta Koštial. „Jsem přesvědčený, že chodit k volbám není jen naše právo, ale i morální povinnost. Zvykem českého národa je všechno řešit v hospodě. A když se pak zeptáte, zda byli u voleb a chtěli něco změnit, tak polovina z nich řekne, že ne. Jestli chci něco ovlivňovat a do něčeho kecat, měl bych jít k volbám,“ myslí si.

Online reportáž

Obavy chodit v době koronaviru k volbám podle něj nikdo mít nemusí. „Jsem k tomuto tématu velmi rezervovaný. Sedím shodou okolností v senátu v komisi, která se zabývá právě zdravotnictvím. Na toto téma tam diskutují odborníci z řad významných českých lékařů, stavějí se spíše proti radikálním opatřením jakými je zákaz zpěvu a podobně. Myslím si, že bychom měli používat výhradně selský rozum. Ano, dezinfekce má význam, roušky, přestože já osobně jim moc nevěřím, zřejmě také proto, aby se i členové komisí cítili bezpečně,“ nechal se slyšet Koštial.

Necelých sedm procent voličů odevzdalo svůj hlas do pátečních čtyř hodin odpoledne v krajských volbách na jihu Moravy. Nejpilnější jsou zatím voliči v Brně, kde odvolilo už deset procent.

Na Břeclavsku se ke krajským volbám mnozí lidé vydali oblečení v tradičním kroji. Podpořili tak iniciativu valtického pěveckého souboru Výběr z bobulí s názvem Den v kroju.

Volit chodím, i když mám mnohdy pochybnosti, říká malíř Vojtek

V pátek v půl šesté večer byl jedním ze čtrnácti procent oprávněných voličů, kteří dorazili do volební místnosti v břeclavské místní části Stará Břeclav. Malíře jižní Moravy Antonína Vojtka vítali hned mezi dveřmi. „Dobrý den, mistře!“ zvolal jeden ze členů volební komise.

Malíř Vojtek patří k těm, kteří k volbám chodí pravidelně. „Chodím, i když mám mnohdy pochybnosti. Řídím se tím, jak stát funguje. Podle toho jak funguje stát, podle toho volím. Dívám se také na to, jak jsou osobnosti, které kandidují, pracovité, vstřícné, ochotné, jak drží slovo. To jsou zásadní kriteria, podle kterých se rozhoduji,“ prozradil Vojtek.

Jak přiznal, doma se s manželkou a dcerou o tom, koho kdo volí, dopředu nedomlouvají. „Moje dvě ženy jsou separatistky. Demokraticky si můžou vzít každá svůj lístek. To si, samozřejmě, dělám legraci,“ usmíval se malíř.

Zároveň vyzval lidi, aby svůj hlas do volební urny vhodit přišli. „Přijďte k volbám, je to důležité. Já jsem generace, která volit nemohla. A nyní, když si vybrat můžeme, měli bychom toho využít,“ řekl Vojtek.

Online reportáž