Jména padlým z napoleonských válek vrací už druhým rokem spolek Ztracení lidé. „Vyhledáváme nejen pohřebiště oběti těchto tažení, ale také jejich jména. Věnujeme se celému období napoleonských válek. Jen z bitvy u Znojma v roce 1809 se zde pohřbené oběti počítají ne na stovky, ale na tisíce. Do nemocnic i ve Znojmě ale přicházeli ranění a nemocní vojáci i z dalších tažení, například z bojů v Německu po bitvě u Lipska,“ uvedla zakladatelka spolku Klára Čudrnáková.

U příležitosti nedávného výročí 210 let bitvy u u Znojma nechal spolek požehnat pamětní kříž. „Chtěli bychom ho umístit na dochovaný kamenný podstavec a doplnit informační tabuli a také QR kód, který po načtení třeba v chytrém telefonu ukáže odkaz na jména padlých,“ doplnila předsedkyně.

Strážníci zadrželi mladého výtržníka. Rušil noční klid a rozbil dveře.
Mladík kopal do dveří a hulákal na strážníky. Skončil v péči psychiatrů

Přípravy potvrdil místostarosta Jakub Malačka. „Oslovili jsme sochaře a čekáme na odhad ceny. Podle toho připravíme další postup. Pokud vše půjde dobře, mohl by pamětní kříž být připravený ještě letos,“ uvedl místostarosta.

Hřbitov vznikl ještě před napoleonskými válkami. „Vznikl zřejmě v 80. letech 18. století. Zrušený byl až v roce 1925. Pohřbeni tam jsou vojáci i z první světové války,“ připomněl historik Jiří Kacetl.