„Tělo našli záchranáři v jejím domě v Obřanech loni v srpnu. Byla ubodaná kuchyňským nožem,“ řekla státní zástupkyně Iveta Eichlerová. Před domem seděl Ingr celý od krve. Byl zraněný. Podle soudního znalce lékaře Michala Zeleného se pokusil o sebevraždu, když dvakrát vyskočil z okna a ještě se pořezal nožem.

Muži hrozilo až osmnáctileté vězení. Státní zástupkyně mu navrhla čtrnáctiletý trest, tedy ve spodní polovině zákonné trestní sazby. Obhájce požadoval po soudu zproštění obžaloby. Vysvětlil to tím, že soud si nemůže být jistý jeho vinou. A v případě pochybnosti by měl podle zákona rozhodnout ve prospěch obžalovaného.

Ingr totiž celou dobu u soudu tvrdil, že si nic z večera nepamatuje. Soudní znalkyně z oboru psychiatrie Marta Holanová, která ho ve vězení vyšetřila, ale prohlásila, že to není pravda. „Je velice nepravděpodobně, že by z události nic nevěděl. Svědčí o tom i to, že krátce po činu se choval normálně. Zavolal záchranku, se kterou i po jejím příjezdu mluvil. A ještě v té době si pamatoval, co se stalo,“ vypověděla Holanová.

Vězení i odškodné

Soudkyně Dana Kancírová nakonec udělila muži patnáctiletý trest. Příbuzným oběti navíc musí zaplatit odškodné ve výši 240 tisíc korun každému. Synovi, kterého se zavražděnou měl, nadto ještě jeden milion korun. „Dítě přišlo o matku, kterou by v budoucnu velmi potřebovalo. Činem navíc utrpělo jeho společenské postavení,“ zdůvodnila odškodnění soudkyně.

Ve prospěch obžalovaného podle ní hovořila především jeho dosavadní bezúhonnost. „Nebyl trestaný. Po činu navíc zavolal lékařskou pomoc. U soudu projevil lítost,“ vyjmenovala polehčující okolnosti předsedkyně senátu.

Zároveň ale dodala, že muž činem připravil syna, kterého s Monyovo měl, v podstatě o oba rodiče. „Matku mu zabil a taková ztráta je nenahraditelná. Žena navíc před smrtí trpěla. Obhajoba, že si nic nepamatuje, není věrohodná. Znalecké posudky ukázaly, že paměť má dobrou,“ upozornila Kancírová.

Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. „S trestem jsem v zásadě spokojená. Přesto jsem si ale lhůtu ponechala,“ uvedla žena. Dodala, že ji velmi překvapilo odškodnění pro dítě obou manželů. „Je to přelomový rozsudek. S něčím takovým jsem se ještě za svou praxi nesetkala,“ řekla Eichlerová.

Obžalovaný se se svým advokátem na místě odvolal. „Trest považujeme za nepřiměřený. Máme za to, že není úplně jasné, co se na místě ve skutečnosti stalo,“ konstatoval obhájce.