Víc než šestnáct let uplynulo od doby, kdy podnikatele Marka Lehkého u Kvasic na Kroměřížsku roztrhaly výbušniny. Soud kvůli jeho vraždě ale ještě neskončil. Jeden z nejznámějších vleklých případů se už šestkrát vrátil ke Krajskému soudu v Brně. Kolik opětovné projednávání stejné kauzy stojí peněz, neví ani místopředseda Krajského soudu v Brně odpovídající za trestní úsek Drahomír Drápal.
Případ dávné vraždy je podle něj výjimka. „Z výkazů vyplývá, že senáty v Brně mají nejméně zrušených a vrácených kauz v republice. Ke konci února jsme u okresních soudů neměli věc starší než pět let. U krajského soudu je kromě případů přerušených kvůli nemoci obžalovaného jedna,“ konstatoval Drápal.
Jen rok potom, co zemřel Lehký, začal případ Petra Minaříka. Bývalý agent Státní bezpečnosti si poslední rozsudek vyslechl v lednu. Nad mužem obžalovaným z pojišťovacího podvodu přitom vynesl Krajský soud v Brně verdikt už roku 2009. Minařík měl za mřížemi strávit čtyři a půl roku.
Různé tresty
O půl roku později Vrchní soud v Olomouci zpřísnil Minaříkovi trest na šest let. V prosinci 2010 nařídil Nejvyšší soud nové projednání. Pak se případ dostal kvůli odvolání znovu k vrchnímu soudu. Na začátku roku zmírnil Minaříkovi trest z pěti let na čtyři.
Vrchního soudu v Olomouci, který o odvoláních z Krajského soudu v Brně rozhoduje, se podle mluvčího Petra Angyalossyho průtahy netýkají. „Pracujeme velmi rychle. Záleží ale také na tom, jak je který soudní spis obsáhlý. Například spisy do deseti tisíc stran řešíme za tři až čtyři měsíce,“ sdělil Angyalossy.
Dodal, že řízení se občas úmyslně snaží protahovat i obžalovaná strana. Co se týče nákladů na spory, odpovídá mluvčí vrchního soudu podobně jako Drápal. „Je to případ od případu různé,“ řekl.
Úspěšná odvolání a zrušené rozsudky jsou jen jedna z příčin dlouhých jednání. Soud s bývalými představiteli firmy Edbusy se například protáhl kvůli velkému množství poškozených. Podnikatelé Martin Žouželka a Lukáš Přibyl byli obžalovaní z toho, že od roku 2007 slibovali klientům výhodné půjčky, které nemohli zprostředkovat.
Vinu dvojice podnikatelů tehdy Krajský soud v Brně potvrdil už dva týdny před tím, než se dozvěděli výše trestů. Vyhlašování verdiktu trvalo dlouho kvůli množství podvedených. Žouželka vloni v dubnu dostal osm a půl roku vězení, Přibyl o rok méně.
Zdlouhavost soudu někdy úmyslně zaviní i jeho účastníci. „Příčina nepřiměřené délky řízení bývá hlavně v složitosti projednávané věci nebo v účastnících soudu, kteří spor záměrně protahují,“ tvrdí ředitel tiskového odboru Ministerstva spravedlnosti ČR Jiří Hovorka.