Hlasité troubení klaksonů dává jasně najevo, že právě začala spanilá jízda osmasedmdesáti starých motorek směrem k Mohyle míru. Jeden z řidičů ve žluté reflexní vestě vrávorá na svém mopedu těsně u zábradlí, užuž to vypadá na kolizi. Vyhnul se! A čtyřicetikilometrová jízda může pokračovat dál.

Motorkářští nadšenci všech věkových kategorií se v areálu Sportovního klubu Chrlice začali sjíždět už v pátek odpoledne. Zatímco někteří své mopedy, kterými se přijeli pochlubit, naložili do aut, jiní tašky zabalili přímo na motorky a vydali se vstříc dobrodružství. „Letos jsme rádi za dosud největší návštěvnost. Jedná se o čtvrtý ročník srazu, začínali jsme asi se šesti mopedy. Sám jsem se ke koníčku dostal teprve před čtyřmi lety, na stará kolena jsem této zálibě propadl. Sjeli se nám kamarádi ze Slovenska, z nedalekých Ratíškovic nebo třeba z Čech, takovou účastí se budeme rádi pyšnit,“ pochvaluje si na místě pořadatel Milan Tutter.

Za zvuků dobové hudby si v sobotu návštěvníci hradu Pernštejn prohlédli rytířský souboj nebo ochutnali středověké pokrmy.
Rytíři, hudebníci a sokolníci: prohlédněte si Slavnosti Pernštejnského panství

Na místě se schází devítičlenná skupina nadšenců, kteří si říkají Mopedfans, další skupinka přijela až z Lanškrouna. Cesta jim trvala přibližně tři hodiny. Z nedalekých Ratíškovic rovněž dorazili mnozí fanoušci mopedů. „Zajímají mě už velmi dlouho. Jezdím na něm všude, dokonce jsme podnikli výpravu do estonského Talinu. Žlutočerný stroj už se mnou projel kdejaký kout světa,“ chlubí se Stanislav Šindar, v motorkářských kruzích známý hlavně jako Stanley. O jídlo a pití je na místě postaráno, občerstvit se lidé mohou v přilehlé hospůdce. Ale pozor, kvůli výpravě na Mohylu míru pouze nealkem.