Těsně po volbách jste oznámil, že navrhnete na celostátního předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila. Proč by měl být vhodnější než Miroslav Kalousek?

Kalouska respektuji jako dobrého politika a stratéga, je také velmi nadaný a inteligentní. V kampani se ale ukázalo, že je pro obrovskou část našich voličů nepřijatelnou osobou a je potřeba provést tuhle změnu.

Když jste rozhodnutí nominovat Pospíšila oznámil ve volebním štábu, strhla se velmi živá debata. Jakou jste nakonec pro svůj návrh získal v krajské organizaci podporu?

Domluvili jsme se, že si nejdříve vyslechneme předsedu Kalouska. Poté prodiskutujeme jméno možného kandidáta na předsedu. Návrh má podle mě slušnou podporu.

Pospíšil potvrdil, že si podal přihlášku do TOP 09. Hlásí se na jižní Moravu?

Podle mých informací podal přihlášku do Prahy.

Volby 2017 - štáb ČSSD v Lidovém domě - Bohuslav Sobotka.
Za propad ČSSD a TOP 09 mohou podle politologa chyby i nepřesvědčiví lídři

Máte pro nominaci Pospíšila podporu i z jiných krajů?

Počkáme na jednání a uvidíme.

Očekáváte, že Miroslav Kalousek oznámí konec na postu předsedy?

Už před volbami předeslal svůj postup v případě volebního neúspěchu. Mé očekávání je naprosto jasné. Předpokládám, že dodrží slovo a oznámí, že za měsíc na volebním sněmu nebude znovu kandidovat.

Změna vedení není po neúspěšných volbách nic neobvyklého, ale nemohl by případný střet Pospíšila a Kalouska stranu spíše rozdělit a možná i zahubit?

Pokud se Kalousek nebude znovu ucházet o předsednictví, nevidím důvod ke střetu. Pokud by se rozhodl kandidovat, byla by situace složitá. Ale očekávám jeho sebereflexi. Myslím, že ke střetu nedojde.

Bývalý brněnský primátor Roman Onderka byl jedním z prvních, kdo vedení ČSSD v médiích vyzval k odstoupení.
Další lánský puč? Odstupte, zní po volebním debaklu z jihomoravské ČSSD i TOP 09