Zmizelé věci, nepořádek a škody i za desetitisíce korun. Takové bývají výsledky nájezdů zlodějů do bytů a domů. Od začátku letošního roku do konce května evidují policisté v Brně sto šestapadesát vloupání do bytů. Rodinné domy zloději navštívili jedenaosmdesátkrát.

„Loni jsme zaznamenali za stejné období šestadevadesát vloupání do bytů a osmadevadesát do rodinných domů," upozornila brněnská policejní mluvčí Andrea Straková. Zdůraznila, že v červenci a v srpnu takovýchto krádeží každoročně pravidelně přibývá.

Zatím poslední podobný případ řešila brněnská policie předminulý víkend. „Do jednoho z domů v Nopově ulici se přes ventilační okénko dostal zloděj. V dílně sebral zahradní čerpadlo, uvnitř domu sportovní boty. Způsobil více než dvoutisícovou škodu," informovala Straková.

Policisté podezřelého osmnáctiletého mladíka koncem minulého týdne vypátrali. „Při výslechu měl dokonce obuté boty, které v domě ukradl. Čerpadlo prodal do zastavárny, kde se je také podařilo najít. Za krádež a porušování domovní svobody mu může hrozit až tříleté vězení," řekla mluvčí.

Podobných případů v létě přibývá i podle mluvčího ČSOB Pojišťovny Petra Milaty. „Hlavně kvůli tomu, že lidé odjíždějí na dovolenou a obydlí jsou prázdná. V zimě zase přibývá vykradených chat a chalup," řekl Milata.

Za spoustu případů si přitom mohou okradení lidé částečně sami. „Hlavní problém představuje hlavně chlubení se na sociálních sítích. Pokud tam někdo napíše, že jede na čtrnáct dní na dovolenou, a ještě má ve svém profilu vyplněnou adresu, dává tím veškeré informace případným zlodějům doslova pod nos," varoval mluvčí pojišťovny Allianz Václav Bálek.

Pozor na závěsy

Policisté upozorňují, že při odjezdu na dovolenou by lidé měli dodržovat určitá pravidla, aby riziko vykradení zmenšili. „V první řadě je důležité zavřít všechna okna a dveře. Zároveň však není dobré zatahovat závěsy či spouštět žaluzie. To ukazuje, že doma nikdo není," vyjmenovala některá opatření policejní mluvčí Straková. Dodala, že u rodinných domů nebo chat je dobré uložit žebříky a jiné nástroje dovnitř. „Pachatel je totiž může případně využít ke vloupání," vysvětlila mluvčí.

Kromě podobných opatření je užitečné i zabezpečení. „Klasické mříže jsou velmi nápadné a případný zloděj hned vidí, jakou překážku bude překonávat. Podstatně lepší jsou pevné železné dveře s několika zámky. Vypadají běžně, ale jsou schopné zlodějům odolat. Pomůže i alarm nebo podobné elektronické zařízení," řekl Oldřich Ivančic, který se montáží zabezpečovacích zařízení do domů a bytů zabývá.

Straková dodala, že pomůže i domluva se sousedem nebo příbuzným, který bude po dobu majitelovy nepřítomnosti vybírat poštovní schránku. „I ta dokáže upozornit okolí, že doma nikdo není," varovala policejní mluvčí.

Takto řeší delší výlety nebo dovolené například rodina Brňanky Radky Vostrejšové. „Vždy se domluvíme s babičkou nebo se strýcem. Kromě toho ještě dáváme přídavný zámek na branku," popsala dívka rodinná opatření.