Vlaky začnou jezdit třeba na dolního nádraží nebo do Židenic. „Provoz se na hlavním nádraží sníží na třetinu normálního stavu. Navíc ne všichni lidé projdou halou, kde jsou obchody. A i ti budou tak naštvaní a dezorientovaní, že si toho moc nekoupí,“ popsal problémy majitel Květinářství Radost Jan Nejedlík.

Podle něj proto hrozí, že podniky z nádraží zmizí. „Jak se o tom navzájem s dalšími obchodníky bavíme, tak přemýšlíme, že provoz ukončíme. Nemůžeme něco rok dotovat. Uvidíme první týden v novém roce. Varianta, že se vyklidí všechny prostory, je reálná,“ upozornil Nejedlík.

Káva. Ilustrační foto.
Zloděje zachytily kamery dvakrát. Při krádeži kávovaru i jeho vracení

Některé zákazníky ztratí třeba i stánek s kávou Kofi Kofi. „Samozřejmě bychom se rádi přestěhovali, ale vzhledem k tomu, že jsme termín nevěděli dostatečně dopředu, stěhování nepřichází v úvahu. Zařídit si místo někde jinde je otázka několika měsíců,“ vysvětlil jednatel firmy Igor Slavík.

Výluka brněnského hlavního nádraží• Od zítřka začne historicky největší výluka brněnského hlavního nádraží. Trvat bude asi rok.
• Místo do centra dojede většina vlaků na dolní nádraží nebo do Židenic, Králova Pole a Chrlic.
• Majitelé stánků na hlavním nádraží budou mít méně zákazníků.
• Zavírat své obchody zatím nechystají.
• Stěžují si však na špatnou informovanost. Nemohli se na změny připravit.


Dostatek informací nemají ani zaměstnankyně pekařství. „Nikdo nám nic nepřišel říct. Všechny informace máme jen z médií. Jaký bude mít výluka dopad, uvidíme až tak za měsíc. Zatím budeme fungovat normálně a lidé si u nás nakoupí,“ sdělila jedna z prodavaček, která si nepřála uvést jméno.

Zavírat se naopak nechystají trafiky Relay, které mají na nádraží čtyři pobočky. „Jsme tady už patnáct let. Každý rok je nějaká výluka. Všechny jsme je přečkali. Zákazníky budeme stále obsluhovat,“ uvedla vedoucí Jana Veselá.

O změně dopravy mnoho neví ani někteří cestující. S výlukou se seznamovala až v pátek na informačních cedulích na hlavním nádraží Barbora Fulopová. „Ani nevím, kde dolní nádraží je. Ale pokud tam jezdí hromadná doprava, tak to snad bude dobré,“ řekla Fulopová, která jezdí do Brna vlakem minimálně jednou týdně.

Vlaky úplně přestane jezdit Libor Macháček. Dříve je používal několikrát týdně. „Pro mě výluka znamená, že rok nebudu jezdit vlakem. Opravdu se mi nechce dojíždět z Králova Pole. Autobusy už teď začalo jezdit více lidí. Jsou proto plné třeba i pět dní předem. To je špatné, protože někdy takhle dlouho dopředu nevím, kdy potřebuji jet,“ popsal své obavy Macháček, který do Brna jezdí z Přerova.

EET, ilustrační foto.
Dva roky s EET: pokuty za 12 milionů, chyby dělá každý třetí