Stejně tak se lékařům v krajské příspěvkové organizaci daří udržet nízký poměr porodů císařským řezem, kterých je dlouhodobě zhruba deset procent. I to jsou důvody, proč si vyškovskou nemocnici kromě Vyškovanek vybírají i ženy z Brna, Blanska nebo Slovenska. „Porodů, které evidujeme u matek mimo vyškovský region, je přibližně čtyřicet procent," vypočítala vedoucí porodního sálu Soňa Holcmanová.

Z Brna neváhala do okresního města přijet třeba Lenka Navrátilová. „Ve Vyškově jsem se narodila já a chtěla jsem, aby ve vyškovské porodnici přišla na svět také moje dcera. Nyní sice žijeme s manželem v Brně, ale přesto jsem si prosadila svou," zmínila žena.

Podle jejích slov vyhrálo poměrně nové vybavení porodnice, velkou roli hrál i osobnější přístup personálu. „Přece jen je vyškovské oddělení v porovnání s brněnskými mnohem menší a vše se řeší v podstatně komornější atmosféře. Určitě své volby nelituji," popsala svou zkušenost Navrátilová.

Zájem otců

Kromě statistik a prostředí rodičky pozitivně vnímají i zrušení poplatku za otce u porodu, který se v nemocnici nehradí od poloviny roku 2012. „Muž je nyní u sedmi z deseti porodů," poznamenal Eim.

Přesto se najdou ženy, které o podobné služby nestojí. „Rodila jsem před deseti lety, kdy už se otec u porodu běžně praktikoval, ale nikdy jsem nelitovala, že jsme této možnosti s manželem nevyužili. Chápu, že muž může být oporou, ale já jsem si od kamarádek vyslechla spíš zkušenosti, že je s ním mnohdy větší práce než s rodičkou. A o další starost navíc jsem tehdy na sále opravdu nestála. Partner naštěstí moje přání respektoval," svěřila se Vyškovanka Petra Juráková.

Co se týče jmen novorozenců, v minulém roce vedla znovu ta tradiční. U kluků Jakub, David a Tomáš, u dívek pak Anna, Eliška a Tereza.

Z méně obvyklých českých se vyskytla například Anděla nebo Rozálie. „Určitě ale máme i netradiční zahraniční jména. Letos to jsou například Dorian, Saul, Deyan nebo Vesna," vyjmenovala Holcmanová.

Podle ní ovšem klasika dál jednoznačně vítězí. „Nad jménem u nás sice byly spory, ale s manželem jsme toho názoru, že až příliš neobvyklé jméno dítěti třeba při nástupu do školy škodí. Nejsme žádné filmové hvězdy, abychom dítě pojmenovávali třeba Tiffany nebo Sever. Spokojili jsme se se starým českým jménem Antonín, které sice není úplně obvyklé, ale nikdo si při jeho vyslovování nepomyslí, že se našemu dítěti mstíme," vysvětlila svůj postoj Navrátilová.

Ve vyškovské nemocnici se v roce 2013 uskutečnilo celkem 743 porodů, v roce 2014 jich bylo už 938. Celkový počet narozených dětí je potom za loňský rok 950, protože se hned dvanáctkrát rodiče těšili z dvojčat.

ZUZANA RICHTROVÁ