Kolem i uvnitř výškového domu na Wanklově náměstí je stále klid. Firma, která jej koupila už před čtyřmi roky, jej zatím nezačala opravovat. Pořád totiž není vyřešený prodej přilehlého pozemku, který stále ještě patří okresnímu soudu v Blansku.

Několik desítek bytů, obchody i parkovací dům. To vše má vzniknout ve výškové budově ze sedmdesátých let a těsně u ní. Rekonstrukci však zatím brání spor o pozemek, na kterém má vyrůst parkování pro auta. Bez něj vlastník budovy rekonstrukci zahájit nehodlá. „Potřebujeme parkovací místa pro ty, kteří budou využívat budovu. Bez tohoto pozemku proto ani nemá cenu začít s rekonstrukcí," vysvětlil podnikatel Josef Liška za společnost LBL Trade, která budovu vlastní.

V roce 2008 ji však kupovala firma Liška Group. Převedení majetku na jinou firmu, ač ta je také pod Liškovou správou, oddálilo rekonstrukci takovým způsobem, že ani dnes není desetipatrová dominanta centra města z dob socialismu opravená.

Jedině společnost Liška Group totiž měla právo na přímý prodej pozemku vedle budovy, který patří okresnímu soudu v Blansku. „Kupující, společnost LIŠKA Group, už není vlastníkem budovy, ke které prodávané pozemky bezprostředně přiléhají. Tato skutečnost byla přitom hlavním důvodem k přímému prodeji společnosti LIŠKA Group," řekl už dříve Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

Okresní soud v Blansku ale po změně společnosti vlastníka výškové budovy, a tím tedy i po změně podmínek pro prodej, chtěl pozemek nabídnout ve výběrovém řízení zájemci, který za něj nejvíce zaplatí.

Převod za úplatu

Podle aktuálního tvrzení ředitelky správy blanenského soudu Ireny Haasové to však vypadá, že pozemek soud nakonec opravdu přednostně nabídne Liškovi. „Vyšší orgány po nás chtěly dodat ještě podklady k převodu. Doplňovali jsme třeba historii vlastnictví pozemků od doby, co soud sídlil ve výškovém domě. Teď budeme chystat novou prodejní smlouvu, bude to tedy spíš převod za úplatu, pro současného vlastníka výškové budovy. Musí ji schválit krajský soud v Brně, pak ministerstvo spravedlnosti a také financí. Bude to ale ještě asi nějakou dobu trvat," připomenula Haasová.

Pro Josefa Lišku je to ale určitě lepší zpráva než to, že by o pozemek musel soupeřit ještě s dalšími zájemci. „Určitě totiž chceme něco udělat se stavbou, kterou vlastníme. Už nás stála všemi výdaji několik desítek miliónů korun," přiblížil své plány podnikatel.

Ještě předloni na jeho společnost tlačilo město, kterému zatím patří pozemek pod domem. Radní chtěli mít do konce roku 2010 budovu opravenou. Za nedodržení lhůty hrozila třímiliónová pokuta. Smlouva ale vypršela, aniž firma pokutu dostala. „Nemohli splnit závazek, protože jim bránil nevyřešený prodej pozemku. Nemůžeme je potrestat, když oni nemůžou splnit podmínky naší smlouvy," vysvětlil starosta Blanska Lubomír Toufar.

Zhruba před rokem ale blanenské zastupitelstvo přesto schválilo novou lhůtu, dle které měla být výšková budova opravená do dalších tří let. „Lhůta pro nás ale není závazná. I když ji město schválilo, nemáme mezi sebou podepsanou žádnou novou smlouvu. Poslední byla právě ta, která vypršela předloni," poznamenal Liška.

Toufar tvrdí, že město na obnovu závazku zatím ani netlačí. „Nemá cenu teď trvat na nějakých termínech, když firmě něco brání je splnit. Proto doufám, že se rozumně domluvíme, až se všechno vyřeší. A až pak stanovíme nějaký termín, dokdy rekonstrukci budou muset dokončit," dodal Toufar.