Ta měla ve svém domovském kraji mírně nadprůměrnou podporu. Na vysněných dvacet procent nedosáhla ani na jižní Moravě. Přesto na svém twitterovým účtu po skončení voleb napsala, že to z jejího pohledu byla jízda. Následně podpořila Petra Pavla. „Ve druhém kole půjde o hodně. Abychom si udrželi naději na lepší budoucnost, musíme přijít znovu a postavit se lžím a nenávisti,“ uvedla Nerudová.

Vítěz prvního kola vyhrál v Jihomoravském kraji především díky výraznému zisku v Brně. Ve dvou menších městských částech Ivanovicích a Útěchově dokonce dosáhl podobně jako v Praze na více než padesát procent hlasů. Tedy za hranici, potřebnou pro zvolení už v prvním kole. I když šlo jen o výjimky, armádní generál nakonec zvítězil v obou brněnských okresech, tedy ve městě i na venkově. A že Pavel porazí Babiše i ve druhém kole doufá například brněnská primátorka Markéta Vaňková. „Já mám jasno - volit budu jednoho kandidáta koalice SPOLU, tedy generála Petra Pavla. Budu ráda, když voličům jejich zápal vydrží,“ sdělila občanská demokratka.

Jenže dál od krajské metropole volební zisky koalicí podpořených kandidátů slábly. „Výsledek jde označit za střet bohaté Prahy a Brna proti venkovu,“ shrnul do jedné věty pohled na volební mapu nejen jižní Moravy bývalý sociálnědemokratický místopředseda vlády Zdeněk Škromach. Také jeho Hodonínsko tak s přehledem ovládl Andrej Babiš.

Podrobné výsledky prvního kola prezidentských voleb najdete ZDE:

V řadě menších obcí dokonce jeho popularita u voličů přesáhla padesát procent. „Andrej Babiš a ANO má na Hodonínsku podporu, je to velice příjemné a vážím si jí. Za výsledek jsem moc ráda, ale nesmíme usnout na vavřínech. A musíme jít hlasovat hlavně v druhém kole,“ řekla jihomoravská politička ANO Taťána Malá, která má svou poslaneckou kancelář právě v Hodoníně

Mezi okresy ale lídr ANO kraloval nejvýrazněji na Znojemsku, kde mu voliči odevzdali více než 28 tisíc hlasů, tedy více než šestačtyřicet procent. I samotné Znojmo, tedy druhé nejlidnatější město kraje, se stalo protipólem Brna. Babiš totiž ve městě pod rotundou svaté Kateřiny obdržel téměř třiačtyřicet procent hlasů.

O prezidentovi České republiky rozhodne druhé kolo. Utkají se v něm Andrej Babiš (vlevo) a Petr Pavel.
Znojemsko volilo Andreje Babiše. Petr Pavel skončil druhý s velkou ztrátou

Kromě výrazných vítězství obou postupujících v některých obcích, tak jinde zase skončil duel Pavel versus Babiš i remízou. Určitou zajímavostí byl ale triumf jinak celkově čtvrtého Pavla Fischera v třítisícových Dolních Bojanovicích u Hodonína. Mimo jiné bývalý diplomat zvítězil v této lidovecké baště i před pěti lety, kdy tady porazil současného prezidenta i celkového jihomoravského vítěze Miloše Zemana. Ten na jižní Moravě vyhrál všechny předchozí prezidentská hlasování, tedy jak v roce 2018, tak v roce 2013, a to v obou kolech.