„Slavnostní zahájení expozice se chystá na polovinu května. Konkrétní datum zveřejníme v nejbližších dnech,“ potvrdila Deníku Michaela Moučková, mluvčí Galerie hlavního města Prahy, která výstavu organizuje.

Ve Velké dvoraně Veletržního paláce měla Muchova plátna viset už od loňského podzimu. Termín zahájení výstavy brzdily technické problémy.

„Ve Velké dvoraně Veletržního paláce je skleněný strop, kterým do místností proniká denní světlo. Restaurátoři se ale vyjádřili, že takové světlo plátnům škodí. Proto jsme museli způsob osvětlení úplně změnit,“ vysvětlila mluvčí Moučková.

Jak tedy budou plátna osvětlena? Strop dvorany musel být zakryt speciální černou fólií, která vypadá jako rolety. Plátna pak budou nasvícena zvláštním osvětlením.

„Na ně jsme museli vybrat dodavatele, a vyhlásit výběrové řízení,“ vysvětlila Moučková, proč došlo k oddálení začátku výstavy. Zároveň ale slíbila, že polovina května je definitivní termín otevření expozice.

Organizátoři výstavy kromě volby speciálního osvětlení, museli velkoformátová plátna opatřit také vhodnými tepelnými systémy, které by udržovaly plátnům stálou teplotu.

Podle Moučkové je vše připraveno pro to, aby se v průběhu příštího týdne plátna zavěsila na již postavené panely.

Protesty proti stěhování

Stěhování Muchova díla z Moravského Krumlova i umístění obrazů ve Veletržním paláci vyvolává už několik měsíců silné emoce.

Proti tomuto rozhodnutí protestuje město Moravský Krumlov, na jehož zámku visela plátna až do loňského roku.

Proti stěhování epopeje z Moravského Krumlova do Prahy podepisovali vloni na podzim lidé i petici a organizovali protestní pochod dlouhý 310 kilometrů. Zakončili jej na loni na podzim na Mariánském náměstí. Starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina tehdy předal pražskému primátorovi Bohuslavu Svobodovi petici.

Plátna se z moravskokrumlovského zámku musela odstěhovat proto, že prostory chátrají a památka potřebuje rekonstrukci.

Krumlov ale ohlásil, že do letních prázdnin hodlá vedení radnice, Jihomoravského kraje, společnost Incheba a ministerstvo kultury podepsat memorandum o obnově zámku.

„Jde o dokument, který umožní rekonstrukci památky tak, aby se do ní mohla co nejdříve vrátit slavná Slovanská epopej malíře Alfonse Muchy, řekl minulý týden jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který věří, že se Moravskému Krumlovu podaří s Prahou, majitelem díla, podepsat slib o zápůjčce.

Se stěhováním pláten do Veletržního paláce nesouhlasil ani John Mucha,vnuk malíře. Přál si, aby epopej našla stálé místo ve Fantově kavárně na hlavním nádraží.

Co je Slovanská epopej?

Slovanská epopej je cyklus dvaceti velkoformátových obrazů, kterým chtěl Alfons Mucha shrnout dějiny Čechů a dalších slovanských národů. Mucha jej po dokončení podmínečně věnoval městu Praze. V letech 1963 až 2011 byly obrazy vystaveny na zámku v Moravském Krumlově. Po dlouhých sporech bylo od dubna 2011 pět pláten cyklu umístěno ve dvoraně Veletržního paláce v Praze a ostatních patnáct zůstalo v Moravském Krumlově. Na podzim 2011 začala přeprava všech pláten do Prahy, od prosince by měl být celý cyklus vystaven ve dvoraně Veletržního paláce asi na dva roky. O definitivním trvalém umístění cyklu zatím rozhodnuto nebylo.

Čtěte také: Slovanskou epopej uvidí lidé v Praze zřejmě až v květnu