„Jde o čtyřletý maturitní obor z oblasti cestovního ruchu určený pro chlapce i dívky. Jeho absolventi najdou uplatnění především na palubách luxusních autobusů a vlaků, kde se v posledních letech výrazně rozvíjí péče o klienty. Pochopitelně mohou směřovat i na paluby lodí a letadel," uvedla ředitelka školy Marta Truhlářová.

K zavedení nového oboru ji inspirovalo samo cestování, kde se s touto profesí setkává. „Připravovat studium jsme začali loni na jaře. Oslovila jsem dopravní společnosti jako Leo Expres, České dráhy nebo Student Agency s dotazem na spolupráci. Ty zájem potvrdily a budoucí studenti tak u nich mohou získat praxi a později i případné zaměstnání," doplnila ředitelka.

Stát se stevardem v letadle nebo letuškou mohou zájemci například v Kladně, ale zaměření studia na paluby pozemních dopravních prostředků je v republice jediné.

Hned dva nové obory přináší Masarykova střední škola Letovice. Je jím tříletý učební obor pro dívky prodavačka a maturitní uměleckořemeslné zpracování keramiky. „Obor jsme převzali po sloučení se školou ve Velkých Opatovicích, ale zatím jsme ho neměli krajem povolený otevřít. To se letos změnilo. V regionu s tradicí keramické výroby je jeho obnovení namístě. Absolventi se mohou uplatnit ve svobodných povoláních, kde využijí svého tvůrčího potenciálu, ale mohou i nastoupit do firem, které se zabývají keramikou, nebo pokračovat v dalším studiu," uvedla zástupkyně školy Helena Marešová.

Žádaní obráběči kovů

Úpravu přichystalo pro nadcházející rok také vedení Střední školy André Citroëna Boskovice. „Oborů máme jedenáct, u některých z nich jsou dva různé vzdělávací programy. U elektromechanika nově rozšiřujeme zaměření o operátora v elektrotechnické výrobě," shrnul zástupce ředitele Petr Janoušek.

Podle jeho slov v posledních letech na jejich škole mírně klesá zájem o maturitní programy. „Jednou příčinou je obava ze státní maturitní zkoušky, ale podstatnější je, že stále ještě ubývá žáků vycházejících ze základních škol," dodal Janoušek.

Největší zájem na boskovické škole je o obory opravář motorových vozidel, opravář zemědělských strojů a v posledních letech i o obráběče kovů, o které hodně stojí zaměstnavatelé.

Oslovit vycházející žáky a jejich rodiče a přijít s novými obory se školy snaží každý rok. Tak například do boskovické střední školy na Hybešově ulici se loni vrátila nabídka tříletého oboru zahradník. „Letos nic nového nechystáme. Prvním rokem máme otevřený obor zahradník a naplněn je z devadesáti procent," shrnul ředitel VOŠ a SŠ Boskovice Pavel Vlach.

Méně úspěšná se svým novým oborem byla Střední průmyslová škola Jedovnice, když zavedla učební obor slévač a modelář. „U slévačů jsou nutné fyzické předpoklady – síla a dobrý zdravotní stav. Modeláři proti tomu představují jakýsi vyšší stupeň truhlářství, důležitá je zde zručnost a pečlivost. Loni jsme dostali devět přihlášek, z nich ale po rozhodování se žáků mezi dvěma školami zbyly čtyři. Třídu jsme tedy neotevřeli. Obor modelář slévař vedle dvou standardně vyučovaných maturitních oborů, kterými je strojírenství a informační technologie, nabízíme i letos," sdělil vyučující odborných předmětů Vlastimil Jalový.

ANDREA ŠRÁMKOVÁ