Podle statistiky společnosti Eko-Kom předloni na jednoho Jihomoravana připadlo 19,4 kilogramu papíru, 7,8 kilogramu plastu, 9,8 kilogramu skla a 0,3 kilogramu nápojových kartonů. Což je ve srovnání s rokem 2013 víc než kilogramový nárůst. Data za loňský rok ještě nejsou známá.
Jihomoravané ale zaostávají v odevzdávání žárovek, loni byli nejhorší z celé České republiky. Přestože lidé mohou žárovky, zářivky i úsporná svítidla odevzdat na víc než dvou stech sběrných místech v kraji, ke kontejnerům jich míří málo. Často za to může i nevědomost. „Zářivky netřídím, protože nevím, kam je vyhazovat," poznamenal Jaromír Škola z Hodonína.
3 433tun komunálního odpadu navíc oproti roku 2014 vyprodukovali loni Jihomoravané. Roste ale i množství vytříděného odpadu.
Obce se snaží své obyvatele motivovat k třídění. Třeba Hodonice na Znojemsku díky tomu ušetřily čtyřicet tisíc korun. Lidé z Židlochovic na Brněnsku mohou požádat o přistavení nádob na tříděný odpad přímo před dům. „Každý obyvatel snížil za půl roku množství odpadu o osmnáct kilogramů," vyčíslil Milan Komenda z odboru životního prostředí tamní radnice. Obyvatelé navíc ušetří stokorunu na poplatku za svoz odpadu.
V Kyjově na Hodonínsku zase obyvatele odměnili za poctivé třídění barevnými pytli, které mohou doma pro separování používat. Právě Kyjovští se loni umístili druzí v krajské soutěži My třídíme nejlépe. Na prvním místě skončila ve stejné kategorii Břeclav. Z menších měst pak Mikulov nebo Perná na Břeclavsku.
CELÉ TÉMA O TŘÍDĚNÍ ODPADU NAJDETE VE ČTVRTEČNÍM TIŠTĚNÉM VYDÁNÍ DENÍKU ROVNOST.