Již v sobotu zavlála v Mikulově vlajka na znamení solidarity s Pařížany. „Jestli se ještě nějakým způsobem zapojíme, rozhodneme na ranní schůzi v pondělí. Vlajku jsme sice vyvěsili, ale to na věci nic nezmění. Tento celosvětový problém se musí řešit jinak," nechal se v neděli slyšet starosta Mikulova Rostislav Koštial.

Pietní akt plánují i v okresním městě. Břeclavští zřejmě spojí úterní akci k sedmnáctému listopadu s uctěním víkendových obětí v Paříži.

Zda se nějakým způsobem zapojí i v Hustopečích, zatím podle slov starostky Hany Potměšilové jasné není. „Rozhodneme se až na pondělním jednání," reagovala v neděli dopoledne Potměšilová.

Policisté ještě v noci na sobotu přijali první bezpečnostní opatření. Zvýšili například počet hlídek kolem letišť nebo nákupních center. „V pohotovosti jsou i odborníci z úřadu Národního kontaktního bodu pro terorismus," popsala postup mluvčí policejního prezidia Jana Macalíková.

Primátor Brna Petr Vokřál již v sobotu rozhodl i o navýšení počtu strážníků v brněnských ulicích. „Jménem všech Brňanů v pondělí odešlu zprávu se slovy lítosti a solidarity starostovi francouzského Rennes, dlouholetého partnerského města Brna. Toto není útok na Paříž, ale na celou Francii, jeden ze symbolů Evropy a jejích hodnot," uvedl primátor.

Výzva starostům

Na situaci ve francouzském hlavním městě reagovali i jihomoravští politici. Na brněnské Nové radnici i na krajském úřadě na Žerotínově náměstí vyvěsili již v sobotu v poledne černé prapory. „Vyzývám k tomu i starostky a starosty měst a obcí Jihomoravského kraje," povzbuzoval ke stejnému kroku všechny obce jižní Moravy hejtman Michal Hašek.

Stejně jako čelní představitelé České republiky, i on odmítl prohlášení šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, že země unie nesmí po útocích přestat přijímat migranty. „Politici mají mandát od občanů a jejich prvořadým úkolem je chránit nás, svobodu, demokracii, kulturu i tradice, které pro nás vybojovali a vystavěli naši předci. My je máme kultivovat, rozvíjet 
a předat je našim dětem a vnukům," řekl hejtman.

Ještě v sobotu odsoudili krvavé útoky i moravští muslimové. „Chceme vyjádřit naši solidaritu a hlubokou soustrast," uvedl předseda Islámské nadace v Brně Muníb Hasan Alrawi. .„I přesto jsme během víkendu pocítili nepříjemné pohledy lidí, když jsme vyšli do brněnských ulic," dodal.

Minulý týden přitom někdo poničil vstup do brněnské mešity motorovým olejem. „Je možné, že se teď podobné ataky budou opakovat," dodal k protiislámským náladám.

S obavami se do sobotního dne probouzeli někteří Francouzi, kteří žijí v Brně. „Nejsem rodilá Pařížanka, ale mám ve městě mnoho přátel. Proto jsem se s nimi ihned spojila přes sociální sítě, abych se ujistila, že jsou v pořádku," popsala své pocity Adeline Besnardová.

Na mnoha místech na jižní Moravě se již v sobotu odpoledne začali scházet lidé k pietnímu uctění obětí pařížského útoku. Brňané pro ně zapálili svíce na Moravském náměstí či nasvítili Janáčkovo i Mahenovo divadlo barvami francouzské trikolory. Před představením navíc herci i diváci drželi minutu ticha.