Výjezdy v těchto parných dnech ale nebývají vždy tak veselé. „Sanitka je neustále v permanenci. V posledních dnech často jezdíme za lidmi, kteří kvůli nedostatku tekutin kolabují nebo trpí bolestmi žaludku,“ přibližuje čtyřiačtyřicetiletá rodačka z Dubňan.

Do řady podobných dní přišla středa patnáctého srpna. „Posádka bez lékaře měla hlášený porod, na místě zjistila, že, jak se říká, hoří. Když jsme s lékařem přijeli, maminka už začala rodit, díky spolupráci celého týmu se tak v 9.10 podíval na svět krásný chlapec,“ popisuje první porod záchranářka.

Rodičku s malým Matějem převezli záchranáři do porodnice v Kyjově. Po návratu sanitka ještě ani nezaparkovala, a už mířila za druhým překotným porodem do Mutěnic. „U domu čekala babička celá nesvá, protože by bez nás jinak rodila s dispečerkou po telefonu. Naštěstí jsme to stihli,“ říká zkušená zdravotnice, která následně pomohla na svět i druhému chlapci.

Mato se narodil v 11.12. „Oba kluci jsou krásní. Byla jsem se na ně s dárkem podívat. Maminky říkaly, že jsou vděčné a děkovaly za rychlý příjezd a hladký průběh porodu,“ připomíná krásné okamžiky Jágerová. Svěřuje se, že ji práce záchranáře lákala už na střední škole.

Jitka Jágerová∙ Narodila se v roce 1974 a je rodačkou z Dubňan na Hodonínsku.
∙ Vystudovala Střední zdravotnickou školu v Kyjově.
∙ Po ukončení studia se dostala na Anesteziologicko-resuscitační oddělení do Kyjova a následně do Hodonína.
∙ Pak přešla na hodonínskou základnu zdravotnické záchranné služby, kde pracuje od roku 1996.
∙ 15. srpna 2018 byla v týmu, který během dvou hodin přivedl na svět dva chlapce Matěje a Mata.

Ředitel krajské záchranky Milan Klusák zdůraznil, že překotný porod mimo porodnici si péči zdravotníků určitě zasluhuje. „Mám radost, když se narodí zdravé, krásné dítě, jak se stalo v tomto unikátním případě na Hodonínsku hned dvakrát po sobě. A přeji oběma matkám, i narozeným chlapcům, aby se jim dařilo co nejlépe a aby byli zdraví,“ vinšuje Klusák.

Mluvčí záchranky Michaela Bothová doplnila, že její kolegové vyrážejí za porody čtyřicet- až padesátkrát za měsíc. Nejčastěji mívají jeden ze tří scénářů. Buď se budoucí matku podaří dopravit do porodnice, nebo se rodí přímo v sanitce. „Poslední jsou případy, kdy žena nestihne dojít ani do sanitky a dítě přivedeme na svět doma, v bydlišti rodičů,“ přibližuje mluvčí.

Upozorňuje, že při porodu mimo porodní sál hrozí komplikace. „Nejsme zastánci porodů, které si matky naplánují doma. Pokud nastane situace, že je potřeba naše pomoc, samozřejmě přijedeme. Ale nejsme v sanitce vybaveni na všechny komplikace tak, jako je vybavená porodnice,“ doplňuje Bothová.