V zážitek pro všechny smysly se o prvním červnovém týdnu mění procházka areálem lednického zámeckého parku. Zahradníci tam v těchto dnech dokončují výsadbu letniček, které postupně nahradily jarní tulipány. Jeden z nejnavštěvovanějších a nejkrásnějších zámků v zemi provoněly především růže a rozzářily jej afrikány či begonie.

„Vysazujeme především právě růže, begonie a aksamitníky, kterým se také říká afrikány. Hotové už jsou všechny ornamentální záhony a do konce týdne bychom měli dokončit i záhony tvořící písmeno L. Zde bude směs nejrůznějších dalších letniček,“ popsala kastelánka zámku Ivana Holásková. Zcela hotovo by mohlo být začátkem příštího týdne.


Nahrává se anketa ...

Přestože ještě výsadba není kompletní, již nyní květiny jen stěží odolávají objektivům fotoaparátů dychtivých návštěvníků. Hned několik se jich střídá v novém rozáriu.

Rozárium zde historicky bývalo. A to v vzadu v zákoutí za tisovými stěnami. Růžím se tam ovšem moc nedařilo a péče o ně dala dost práce, proto rozárium mezi válkami zaniklo. Později bývaly růže různě rozházené po parku,“ vzpomněla Holásková.

Ledničtí rozárium na novém místě obnovili zhruba před deseti lety. „Pořád jsme si říkali, že růže do parku patří, že tady byly. Tak jsme jim vybrali místo nové. Sortiment růží a založení rozária sponzorovala naše holandská nadace, která nám do zahrady dodává i tulipány. Díky ní máme i spoustu starých odrůd růží, které zde kdysi rostly. Právě rozárium je mým nejoblíbenějším místem,“ usmívala se kastelánka.

Letničky budou návštěvníky zámeckého parku v Lednicko-valtickém areálu, který je více jak čtvrt století součástí světového kulturního dědictví UNESCO, těšit až do podzimu. Poté je v záhonech vystřídají cibule tulipánů.