Do kapsy u bundy si dal dvě obálky. V každé měl sto tisíc korun. Poté jel důchodce z Ivančic na Brněnsku na kole do tři sta metrů vzdálené banky, aby si tam celoživotní úspory uložil. U bankovní přepážky zjistil, že mu jedna obálka chybí. Okamžitě se ji vrátil hledat. Bezúspěšně.

Ztrátu ohlásil ivančickým policistům. Uplynul týden a peníze nemá. Případnému nálezci hrozí za jejich nevrácení až rok vězení. V opačném případě mu ze zákona patří nálezné deset procent částky. „Nálezce může peníze odevzdat na radnici nebo na obvodním oddělení policie," upozornil brněnský policejní mluvčí Bohumil Malášek.

Dodal, že pokud by však nálezce našel a neodevzdal podstatně vyšší částku než sto tisíc korun, mohl by ve vězení strávit třeba až pět nebo dokonce osm let.

jaké jsou tresty
- 5000 korun: pokud je hodnota nalezené věci vyšší než pět tisíc korun, může nepoctivý nálezce, který ji neodevzdá, strávit ve vězení až rok.
- 500 000 korun: neodevzdá-li nálezce věc, kterou najde a která má hodnotu nejméně půl milionu korun, hrozí mu pobyt za mřížemi na šest měsíců až pět let.
- 5 000 000 korun: horní hranice trestu, která hrozí nálezci při neodevzdání věci, která má cenu přes pět milionů korun, je trest až osm let odnětí svobody.

Zdroj: trestní zákoník

Brněnští strážníci se s nálezy peněz setkávají často. Ve většině případů lidé najdou peněženku a s celým obsahem ji přinesou na městskou policii. „Peníze menší hodnoty než sto korun k nám lidé nosí až čtyřikrát do týdne. Pokud jde o tisícové částky, ty bývají méně časté. Takové případy zaznamenáváme jednou za dva až tři týdny," sdělil mluvčí brněnských strážníků Michal Simandl.

Když někdo přinese například peněženku na služebnu, strážníci s dotyčným sepíšou záznam o převzetí nálezu. Kromě jiného uvedou, co se v peněžence nachází. „Uvnitř většinou bývají i doklady, takže se snažíme majitele kontaktovat. A to tak, že do místa bydliště pošleme hlídku. Ta se dvakrát nebo třikrát denně snaží majitele zastihnout," přiblížil postup Simandl.

Pokud městští policisté majitele nezastihnou nebo v peněžence nejsou potřebné doklady k tomu, aby strážníci určili majitele, odevzdají nález na radnici, v jejímž katastru věc někdo ztratil. „Nestává se moc často, že by lidé do ztrát a nálezů přinesli nalezené peníze v obálce nebo protože našli na zemi pohozenou stokorunu a přišli s ní sem. Většinou to bývají menší částky v peněžence," řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Mluvčí zároveň poznamenal, že se poté také snaží ma-jitele kontaktovat. Vlastník nalezené věci má šest měsíců na to, aby se o ni přihlásil. Pak věc propadá obci.

Nejen na ulici, ale i v bankomatu mohou lidé najít peníze, které jim nepatří. „Když si někdo zapomněl vytáhnout z výdejního automatu peníze, tak by je měl nálezce odevzdat na pobočce příslušné banky," řekl mluvčí Komerční banky Michal Teubner.

Pokud se u peněz nalezených v bankomatu nepodaří v reklamačním řízení zjistit majitele, zůstává částka ve formě výnosů bance. „Reklamační řízení trvá dvě stě dní. Když se majitel přihlásí o peníze později, tak mu je vrátíme a nepřijde o ně," ujistil Teubner.

Ne vždy jsou lidé poctiví a nalezenou věc vrátí. Tak tomu bylo i před více než rokem na Znojemsku. „Žena ztratila peněženku s platební kartou a přiloženým heslem. Toho využil neznámý nálezce a ihned se vydal k nejbližšímu bankomatu, kde vybral peníze," popsala tehdy případ znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Dodala, že poškozená vyčíslila škodu na pět tisíc korun. „V takových případech hrozí pachateli až dva roky vězení," upozornila na možný trest znojemská policejní mluvčí.