„Výroba začala o letošních Velikonocích. V současnosti je hotová čtvercová základová deska, jejíž strany přesahují dva a půl metru,“ nastínil velikost zmenšeného jádra Velkomoravské říše vedoucí mikulčického památníku František Synek.

Ze základny už vystupuje reliéf hradiště, jak mohlo v době vládnoucího rodu Mojmírovců vypadat. „Takže jsou vymodelované kanály řeky Moravy i ostrovy v ní. Připravuje se hradba posílená palisádou a řeší se brány, mosty a konečná podoba dvanácti kostelů,“ upozornil Synek.

Model bude především v barevné kombinaci bílé a šedé tak, aby se nad něj dalo nerušeně promítat. Osvětlený bude po jednotlivých vrstvách osídlení, důležitých stavbách a hlavní cestě prostřednictvím LED technologie. „V září se pak ještě bude řešit doplnění o vizualizace, které hosté uvidí na konferenční obrazovce,“ doplnil vedoucí památky, kterou už letos navštívilo víc než čtyřicet tisíc lidí. Přitom loňská sezona skončila na dvaapadesáti tisících.

Novinku za téměř milion korun připravuje tým odborníků až z Mariánských Lázní, kteří se specializují jak na panoramatické a skládané mapy, tak modelové rekonstrukce staveb i komplexů z období Velké Moravy. „Interaktivní model je jistě užitečná pomůcka pro studenty, aby si dokázali představit nejen rozsah osídlení v dané době, ale také jeho strukturu. Znalosti, které takto získají sami, si také nejtrvaleji uchovají v paměti,“ ocenil středoškolský učitel dějepisu David Vaculík z Brna.

Podobně vidí výhody i historik Jan Srovnal, který dřív působil například v Národním muzeu v Praze. „Modely měst jsou velmi atraktivní části expozic. Díky 3D formátu mohou návštěvníci získat jasné představy o tom, jak lokalita v minulosti vypadala. A tu mohou následně porovnat v současném terénu, který si buď v klidu projdou, nebo se hlavními ulicemi projedou třeba na kole,“ nastínil možnosti další prohlídky.

Nové lákadlo najdou příchozí v návštěvnické hale už v říjnu. Postupně k němu do konce roku přibudou ještě audiovizuální prostředky. „Zkušební provoz má začít v listopadu. Naplno se pak projeví na jaře, se zahájením nové sezony,“ dodal Synek.