Hned za uzavřenou hrází směrem k pláži stojí restaurace Přehrada. Její šéf Antonín Prček se na sezonu chystá bez obav. „Otevřeno mít budeme. Chodí k nám totiž na jídlo hlavně lidé z pláže, takže opravy na nás vliv mít nebudou. Ostatně si myslím, že to pro návštěvníky bude spíš zajímavá podívaná než nějaká komplikace. Na rozebraný vrchol hráze budou mít pěkný výhled," řekl Prček. Obavy nemá ani o zájem o ubytování, které podnik také nabízí. „Rezervace už chodí. Je jich možná o něco méně než loni, ale ještě je poměrně brzy," dodal Prček.

Čtěte také: Národní pak Podyjí bude patřit přírodě. Poslanci schválili původní verzi zákona

S klidem se na sezonu chystají i v největším kempu na pláži přehrady. „Uzavřenou hráz vidím zatím zcela neutrálně, dovolenou kvůli ní lidé rozhodně neruší a objednávek nám nijak neubývá. Tak velkých oprav ostatně mnoho není, tak se na práce na hrázi možná budou lidé i jezdit dívat," řekl šéf společnosti Camp Pláž Pavel Svoboda.

Vcelku klidní i jsou podnikatelé přímo ve Vranově. „Myslím si, že z pláže do Vranova budou lidé jezdit dál, už kvůli zdejšímu zámku. Důchodci nebo matky s dětmi možná na druhé straně spíš zůstanou v městečku. Celkově neočekávám velký vliv na počet rekreantů," řekl majitel vranovského Country Saloonu Jaroslav Doubek.

Část návštěvníků pláž ani nevyhledává. „K nám jezdí spíš zájemci o výlety do Podyjí. Zájem je od ledna velký, na rezervace letošní změny vliv nemají," řekla Jana Vrbová z penzionu Jelen.

V samotném Vranově si někteří návštěvníci podrobnosti o opravách zjišťují přímo na radnici. „Lidé volají a ptají se. Nic to ale nemění na tom, že o Vranov je zájem, že rekreace je na vzestupu a podnikatelé hlásí, že rezervací na sezonu mají hodně," uvedl starosta Vedra. Zauvažoval přitom o tom, zda Povodí Moravy nemohlo posečkat s uzavřením hráze. „Mám za to, že ji uzavřeli velmi brzy a práce jsou snad až příliš rozsáhlé," dodal Vedra.

Čtěte také: U státních silnic na Znojemsku padne 220 stromů

Rekonstrukce hráze potrvá dva roky. „Práce začaly v říjnu a potrvají do jara 2019. Dotknou se tak jen dvou hlavních sezon. Máme za sebou již odstranění vozovky a chystáme demontáž mostu. Rekonstrukce koruny hráze a přemostění přelivů přijde na řadu příští rok," přiblížil termíny a postup prací mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Vranov chystá přívoz

Vranov nad Dyjí – Po dobu oprav hráze má lidi přepravovat mezi cestou k Vranovu a pláží lodní přívoz. „Výběrové řízení chystáme, rada již schválila první krok, záměr pronájmu náhradního přístaviště," sdělil starosta Vranova Lubomír Vedra. Jak dodal, o zakázku se bude moci ucházet firma, která splní nutné podmínky. „Musí mít příslušnou licenci a řádně povolené přístaviště. Pokud jde o četnost spojů a časový rozsah nabízené přepravy, záleží na nabídkách uchazečů. Budeme ale usilovat o to, aby byla pro návštěvníky co nejužitečnější zejména v letních měsících. Chceme také, aby náhradní přeprava mohla začít fungovat už například koncem dubna," dodal Vedra. O zakázku se budou zřejmě ucházet firmy provozující na přehradě lodní dopravu.

Náhradní přístaviště dokončuje Povodí Moravy. „Po dobu oprav zajistí spojení mezi pravým a levým břehem nádrže. Výběr provozovatele je věcí Vranova," uvedl mluvčí Povodí Petr Chmelař.

Čtěte také: Zplodin z karmy se nadýchala celá rodina. Jsou již mimo nebezpečí